rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak zaprojektować dom pasywny krok po kroku?

image

Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu pasywnego, warto zastanowić się nad tym, z czym to się wiąże. Aby budynek spełniał rygorystyczne standardy budownictwa pasywnego, musi mieć określoną bryłę, parametry techniczne, a także niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Czym jest dom pasywny i jak wygląda projekt domu i budowa krok po kroku?

 

Klasyfikacja domu pasywnego

Żeby dany dom został zakwalifikowany jako pasywny lub dom energooszczędny musi spełniać określone standardy. Przede wszystkim jego zapotrzebowanie na prąd nie może przekraczać 15 kWh na m2 w skali roku. Oznacza to, że jest to dość rygorystyczny wymóg i cienka jest granica pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym. Ponadto w obrębie takiego domu nie ma potrzeby produkowania dodatkowej energii cieplnej. Wszystko dlatego, ze pasywne budownictwo stawia na generowanie, przetwarzanie i zatrzymywanie ciepła pochodzącego ze źródeł odnawialnych. W zależności od możliwości i potrzeb właściciela, mogą to być różne rozwiązania rynkowe, w tym m.in. pompy ciepła i kolektory słoneczne.

 

Na czym polega projektowanie domu pasywnego?

Choć standardowo spełniają one tę samą funkcję, to jednak dom w standardzie pasywnym różni się od domu tradycyjnego. Oznacza to, że również projekt obu typów budynków będzie się różnił. Przede wszystkim w fazie projektowania stawia się na proste bryły, które są pozbawione przesadnych zdobień, wykuszy, czy też balkonów. Wszystkie te konstrukcje mogą negatywnie wpływać na współczynnik przenikania ciepła i prowadzić do większych jego strat. Standardem w budownictwie pasywnym są domy na planie prostokąta, które posiadają dachy jedno- lub dwuspadowe. W projekcie na pewno zwrócisz uwagę na rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Te są ulokowane w ten sposób, że strefa dzienna, w tym salon, znajduje się po stronie południowej, a pomieszczenia gospodarcze, sypialnie i kuchnie po stronie północnej. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne do nagrzewania pomieszczeń i ich doświetlania. Automatycznie przekłada się to na mniejsze zużycie prądu.

 

Czym charakteryzuje się budownictwo pasywne?

Dom pasywny to budynek bardzo wydajny energetycznie. Ponadto w projekcie niweluje się wszelkie mostki i przegrody, które mogą prowadzić do nadmiernej utraty ciepła. Do tego stawia się na dokładną izolację kluczowych elementów konstrukcji budynku, a następnie wykonuje się test szczelności. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Niezależnie od tego, czy to garaż, czy kuchnia, warto postawić na wysokiej jakości styropian i dodatkową izolację termiczną. Działka powinna znajdować się na nasłonecznionym miejscu, a dom na niej stawia się zgodnie z kierunkami świata.

 

Ponadto w projekcie uwzględnia się:

 • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii;
 • wentylację mechaniczną lub grawitacyjną, która tłoczy zimne powietrze do wnętrza;
 • okna i drzwi
 • inne aspekty wpływające na wydajność budynku.
 • koszty budowy domu pasywnego i koszty eksploatacji budynku

 

W tym obszarze warto postawić na wsparcie profesjonalistów.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

 

Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.