rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Wilo Pozyskaj, zmagazynuj, wykorzystaj wodę deszczową.

image

Patrząc na problemy związane z deficytem wody pitnej na świecie i w Polsce, możemy zmienić spojrzenie na wodę deszczową: woda jako zasób, a nie ściek. Wiąże to ze sobą odwagę w zmianach trendów projektowania budynków wielorodzinnych, hoteli, stadionów, biurowców czy innych obiektów użyteczności publicznej. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 Prawo wodne, zmieniła definicję prawną wody opadowej. Deszczówka i wody roztopowe straciły status ścieków.


Analiza zużycia wody
Woda to zasób, który można pozyskać, a następnie zmagazynować i wykorzystać ponownie, tam, gdzie nie jest wymagana woda „pitna”. Okazuje się, że w budynkach mieszkalnych, można zaoszczędzić do połowy zużycia wody wodociągowej- rys. 1. Rozpatrując budynek biurowy, zużycie wody pozyskanej z deszczówki może wynieść nawet 63%- rys. 2.

















  
1. Zestawienie procentowe dziennego zapotrzebowania na wodę w budynku mieszkalnym.




2. Zestawienie procentowe dziennego zapotrzebowania na wodę w budynku biurowym.


Instalacja wody deszczowej
W zależności od charakteru, wielkości budynku i jego przeznaczenia, systemy wykorzystania wody deszczowej mogą posiadać różny stopień efektywności i skomplikowania. Przy projektowaniu instalacji wykorzystania wody deszczowej należy pamiętać o kilku elementach:

  • Przewody kanalizacji deszczowej. Są to rynny, wpusty, rury spustowe.
  • Filtracja. Woda deszczowa przed wpływem do zbiornika magazynującego powinna przejść mechaniczną filtrację. Kosz filtracyjny powinien posiadać sita w granicach 0,3- 1,8 mm.
  • Zbiornik magazynujący wodę. Dla zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania całego układu zbiornik powinien posiadać pojemność mogącą przetrzymać wodę około 14 dni.
  • Układ dezynfekcyjny. Element, wspomagający polepszenie jakości wody deszczowej
  • w aspekcie bakteriobójczym.
  • Centrala deszczowa. Urządzenie umożliwiające w sposób bezawaryjny obsługę całego układu wykorzystania wody deszczowej. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i układowi sterowania zapewnia dostarczenie wody deszczowej do przyborów zasilanych przez zbiornik, w momencie braku odpowiedniej ilości wody automatycznie przełącza się na tryb poboru wody wodociągowej. Centrale deszczowe w odróżnieniu od standardowego zestawu pompowego wyposażone są w zbiornik separacyjny stanowiący przerwę powietrzną i najwyższą klasę zabezpieczenia przed wtórnym zanieczyszczeniem instalacji wodociągowej zgodnie z PN-EN 1717.
























 

                                                                            Wilo-RAIN1

W instalacjach domowych do zasilania spłuczek toaletowych oraz nawadniania, stosowane są centrale deszczowe typu
Wilo- RAIN1 lub Wilo-RAIN3 wyposażone w jedną pompę, układ sterownia, czujnik poziomu wody oraz zbiornik z przerwą powietrzną klasy AB. Zastosowanie pompy samozasysającej pozwala na bezpośredni pobór wody deszczowej z nieznacznie oddalonego od domu zbiornika magazynującego wody opadowe.
















                                                              Wilo-RainSystem AF 400


W dużych instalacjach również centrala deszczowa musi spełnić większe wymagania. Przykładem takiego rozwiązania mogą być centrale Wilo- RainSystem AF 400 wyposażone w pionowe lub poziome wysokociśnieniowe pompy wirowe, dopasowane do różnych założeń hydraulicznych instalacji. Zapewniają stałą dostawę wody przez zintegrowany w centrali dopust wody z sieci wodociągowej z higieniczną przerwą powietrzną klasy AA, spełniającą wymagania przedsiębiorstw wodociągowych. W związku z systematycznym wzrostem zużycia wody, przy jednoczesnym spadku jej zasobów, preferowane i wymagane w aspekcie prawnym, ekonomicznym, społecznym są rozwiązania zmierzające do jej oszczędzania. Najlepszym, najprostszym i relatywnie tanim sposobem jest zastosowanie systemu wykorzystania wody deszczowej. Przynosi to efekty ekonomiczne, ekologiczne i eksploatacje.



Autor: mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych, Wilo Polska.

 



KONTAKT

Wilo

Katalog Firm

  • Krop System

    Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
    Krop System
  • Corab

    Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
    Corab
  • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

    Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
    Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Polecamy
dodaj+ «»