![]() Finansowanie |
![]() Projekty |
![]() Fundamenty |
![]() Stropy |
![]() Ściany |
![]() Przegrody |
![]() Dachy |
![]() Okna |
![]() Drzwi |
![]() Podłogi |
![]() Schody |
![]() Izolacje |
![]() Instalacje |
![]() Wyposażenie |
![]() Bramy |
![]() Ogrodzenia |
![]() Tarasy |
![]() Ogrody |
Procedura uzyskania dopłaty NFOŚiGW
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje inwestorom dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego. Jednak aby je otrzymać trzeba spełnić szereg warunków oraz przejść przez odpowiednią procedurę.
Program dofinansowania budownictwa energooszczędnego, który został wprowadzany przez NFOŚiGW w ramach programu „Efektywne wykorzystanie energii” ma na celu propagowanie oszczędzania energii. Jego głównym celem jest jak największe zmniejszenie, a nawet wyeliminowanie emisji CO2 do atmosfery. Program dotyczy zarówno dotacji na budowę domu, jak i jego zakup. Możliwe jest także otrzymanie dofinansowania na zakup mieszkania od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej.
Program zakłada dotację w wysokości 30 000 zł brutto na budowę domu energooszczędnego dla którego określono zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną na poziomie 40 kWh/(m2*rok). W przypadku budynku pasywnego (zapotrzebowanie na energię pierwotną na poziomie 15 kWh/(m2*rok) dofinansowanie wynosi 50 000,00 zł brutto. Program przeznaczony jest dla osób fizycznych, które uzyskały prawomocną decyzję zezwalającą na budowę oraz są prawnie upoważnieni do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.
Procedura ubiegania się o dopłatę
Aby ubiegać się o dotację w pierwszej kolejności należy przygotować projekt budowlany, który będzie spełniał wytyczne NFOŚiGW. Zgodność dokumentu zostanie sprawdzona przez weryfikatora, a jeśli nie stwierdzi on żadnych uwag inwestor powinien podpisać umowę z wykonawcą, a następnie złożyć wniosek o kredyt z dotacją do odpowiedniego banku. Do wniosku należy dołączyć projekt budowlany, charakterystykę energetyczną budynku, potwierdzenie weryfikacji NFOŚiGW, pozwolenie na budowę, a także potwierdzenie dysponowania obiektem.
Po złożeniu dokumentów następuje zawarcie umowy kredytu z dotacją, co oznacza możliwość rozpoczęcia prac, a po ich zakończeniu odbiór nieruchomości. Weryfikator NFOŚiGW musi ponownie potwierdzić czy osiągnięty został wymagany standard energetyczny budynku. Jeśli obiekt przejdzie weryfikację pomyślnie, w tym momencie inwestor występuje do banku o dotację. Wśród dokumentów musi znaleźć się protokół odbioru, świadectwo energetyczne, potwierdzenie osiągniętego standardu energetycznego, pozwolenia na użytkowanie oraz wypis z księgi wieczystej.
Następnie należy wystąpić o dofinansowanie do NFOŚiGW, które w pierwszej kolejności sprawdza poprawność obiektu, po czym przekazuje dotację do banku. W tym momencie dochodzi do pomniejszenia kredytu o kwotę uzyskanego dofinansowania.
Lista banków współpracujących z NFOŚiGW
Obecnie kredytu z dotacją udzielają następujące banki, współpracujące z NFOŚiGW: Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Getin Noble Bank S.A., Deutsche Bank PBC S.A. oraz Bank Zachodni WBK S.A.
Opracowanie redakcja (K.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.
Źródło: https://projekty.domowy.pl/porady/procedura-uzyskania-doplaty-nfosigw.html
KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe
-
Działka idealna pod budowę domu
Idealna działka pod budowę domu, zakup działki pod budowę domu: Działka pod budowę domu jaka będzie najlepsza?
- Powierzchnia zabudowy - jak ją wykorzystać?
- Na co Polacy zwracają uwagę przy zakupie nieruchomości?
- Dom blisko natury. Jak spełniać marzenia i szanować otoczenie
- Urządzamy domek na działce – na co zwrócić uwagę?
-
Odpowiedzialne projektowanie. Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum? Eksperci odpowiadają
Sposób myślenia o projektowaniu budynków i co za tym idzie o procesie realizacji, a także produkcji materiałów budowlanych w wyniku doświadczenia pandemii zmieni się bezpowrotnie. Odpowiedzialne projektowanie, w jeszcze większym niż dotychczas...
- ARBET: Rozmowa z Maciejem Sempińskim, twórcą nowatorskiego rozwiązania „Dom rzeczywiście pasywny”.
- Adaptacja projektu typowego (gotowego)
-
Dobry montaż. Z korzyścią dla klimatu i kieszeni
Burze, silne wichury, fale upałów i związane z nimi pożary… Przyczynę tych gwałtownych zjawisk można zawrzeć w zaledwie dwóch słowach: zmiany klimatyczne.
- Bezpieczny transport urządzeń grzewczych
- „Być blisko Klienta” - Infolinia 24h
- Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?
Katalog Firm
-
Krop System
Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia… -
Corab
Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr… -
OknoPlus
Tam, gdzie praca łączy się z pasją, rodzi się jakość. Dlatego dziś, OknoPlus…
-
Dziennik budowy na budowie
Dziennik budowy, a prawo budowlane. Dziennik budowy zwany dziennikiem budowlanym
- Jak prowadzić dziennik budowy?
- Niezbędna dokumentacja urządzeń grzewczych
- Do czego służy dziennik budowy ?
-
Lepsza ochrona klimatu w sektorze budowlanym
Zmiany klimatyczne, niedobór zasobów, zaostrzenie przepisów prawnych i wyższe koszty energii: wszystkie te czynniki motywują do dalszej transformacji branży budowlanej. Od 25 lat Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) pokazuje, jak...
- Warunki zabudowy- Co zawierają? Kto wydaje? Wnioski
- Kontrola budowy - pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego
- Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego
- Pozwolenie na budowę - jak, gdzie, kiedy?
-
FCOM: Rabat za opinię o farbie termoizolacyjnej
Od niedawna w sklepie internetowym FCOM, producenta farb termoizolacyjnych można otrzymać rabat w zamian za pozostawienie opinii o produkcie.
- Promocja w firmie Hörmann- Drzwi, bramy, napędy na miarę potrzeb i upodobań
- Specjalna i wyjątkowa oferta dla Klientów Synteza OZE