rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dopłata do pomp ciepła – jak ją uzyskać?

image

Pompa ciepła to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne, a w przypadku budownictwa pasywnego wręcz obowiązkowe. Niewiele osób wie, że w Polsce istnieje system dotacji do pomp ciepła.


Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia o funkcji grzewczej. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej realnie obniżają koszty ogrzewania. Jednocześnie darmowa energia pobierana z gruntu, wody lub powietrza nie wytwarza szkodliwych dla środowiska spalin ani zanieczyszczeń. Ponadto pompy są praktycznie bezobsługowe, a oprócz ogrzewania pomieszczeń zapewniają także ciepłą wodę użytkową.


Źródła dofinansowania do pomp ciepła


Dotację do pompy ciepła możemy obecnie otrzymać ze trzech źródeł. Pierwszym z nich jest Fundusz Termomodernizacji i Remontów na zasadzie :premii termo modernizacyjnej”. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, które posiadają dom. Na podstawie audytu energetycznego ustala się wysokość premi z uzyskiwanego kredytu. Może ona wynosić 20% jednak nie powinna przekroczyć 16% poniesionych na realizację pompy kosztów ani dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii. O tego typu dotację można starać się w Banku Gospodarki Krajowej oraz w Banku Ochrony Środowiska.

Drugą możliwością jest dofinansowanie pompy ciepła przez samorząd gminny lub powiatowy. Zgodnie z Nowelizacją Prawa Ochrony Środowiska z 21 grudnia 2010 r. osoby fizyczne mogą otrzymać dodatek na pompę ciepła w wysokości 40%. Ustawa nie określa trybu udzielania dotacji ani sposobu jej rozliczania, dlatego poszczególne samorządy ustalają je we własnym zakresie. Na szczeblu lokalnym można także postarać się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trzecim źródłem dofinansowania jest formuła ESCO, która pozwala ubiegać się w BGK o poręczenie od 50% do 70% wysokości zaciągniętego w banku komercyjnym kredytu  na inwestycję energooszczędną, w tym przypadku pompę ciepła oraz o dotację na wykonanie niezbędnego audytu energetycznego. Plusem tego rozwiązania jest to, że ma ono formę umowy „o efekt energetyczny”, dzięki czemu inwestor oszczędza bez konieczności wpłaty środków własnych.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki


 

Opracowanie redakcja (K.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Odpowiedzialne projektowanie. Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum? Eksperci odpowiadają

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.