rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jonizacja powietrza

image

Jonizacja to zjawisko odrywania elektronów z elektrycznie obojętnych atomów lub cząsteczek. Wynikiem jest powstawanie dodatnio naładowanych jonów (zwanych kationami) oraz swobodnych elektronów, które przyłączając się do obojętnych atomów, tworzą jony ujemne (aniony).


Jonizacja powietrza jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, które zachodzi spontanicznie, gdy cząsteczka podlega procesowi oddziaływania energii większej niż energia samej cząsteczki np. na skutek promieniowania słonecznego czy tarcia wiatru o powierzchnie ziemi wytworzone przez burze, deszcz i inne zjawiska pogodowe.


Środowiska, w których przewagę utrzymuje jeden z jonów, mają jednak różny wpływ na człowieka:
 • jony ujemne – aniony — są korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ich źródłem są burze, naturalne zbiorniki wodne, zwłaszcza rzeki, wodospady, morza, a także góry oraz lasy. To w takich miejscach najchętniej odpoczywamy, czujemy się mniej spięci, zrelaksowani i z przyjemnością łapiemy każdy rześki oddech;
 • jony dodatnie – kationy – negatywnie wpływają na nasz organizm, co jest odczuwalne zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Kationy są bowiem wytwarzane przez wszelkie urządzenia elektryczne i grzewcze, przedmioty wykonane w tworzywa sztucznego, a także przez lakierowaną podłogę. Także wszystkie unoszące się w powietrzu cząsteczki pyłów, zanieczyszczeń i drobnoustrojów: bakterii, wirusów, zarodników grzybów i różnych alergenów są naładowane dodatnio. To powoduje, że w takim środowisku czujemy się przemęczeni, rozdrażnieni, możemy mieć obniżoną koncentrację, a nawet możemy cierpieć na różnego rodzaju choroby górnych dróg oddechowych czy układu krwionośnego.


W większości współcześnie budowanych mieszkań i domów przeważa jonizacja dodatnia. Warto więc zadbać o jej zrównoważenie. Naturalnymi jonizatorami powietrza są rośliny doniczkowe (szczególne właściwości przypisywane są paprociom), lampy i świeczniki solne, a także częste wietrzenie pomieszczeń. W dobie rosnącej ilości elektroniki w naszych domach może to się jednak okazać niewystarczające i konieczne będzie wspomaganie naszego domowego mikroklimatu przez jonizatory powietrza. Urządzenia te wzbogacają powietrze w jony ujemne, które łącząc się z jonami dodatnimi, skutecznie neutralizują je oraz obciążają. To powoduje, że zanieczyszczenia osiadają na ścianach, podłogach i meblach, ale jeśli nie zostaną mechanicznie usunięte to z biegiem czasu pod wpływem ruchu powietrza lub pracy urządzeń elektrycznych, ponownie zmienią swój ładunek na dodatni i znowu zaczną się unosić w powietrzu. Dlatego tak ważne jest stosowanie jonizatorów we współpracy ze wszelkimi rodzajami oczyszczaczy powietrza, czy mechaniczną wentylacją.


Opracowanie, redakcja: A.K.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.Katalog Firm

 • Salus Controls

  SALUS Controls jest częścią Computime Group Limited z siedzibą w Hong-Kongu,…
 • iBros technic

    W branży HVAC działamy już od kilku lat. Zajmujemy się dystry…
  iBros technic
 • Flir

  Jesteśmy światowym liderem w projektowaniu, produkcji, a także sprzedaży bard…

Produkty
dodaj+ «»

Forum