rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak działa domowa przepompownia ścieków? Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie

image

Pierwsze pompy z rozdrabniaczem powstały we Francji już w latach 60-tych XX wieku. Ze względu na duże zapotrzebowanie na mieszkania i chęć ograniczenia kosztów budowy i modernizacji pionów kanalizacyjnych skonstruowano specjalne pompy wyposażone w elektryczne noże. Rozwiązania tego typu pozwalały na adaptację łazienek w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie do pionu kanalizacyjnego. Do dziś pomporozdrabniacze pozwalają na uniknięcie kosztownych prac aranżacyjnych  i lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni mieszkalnej. 


 

Co to jest i jak działa pomporozdrabniacz?

Pompa z rozdrabniaczem to urządzenie elektryczne montowane za sedesem, umożliwiające przetłaczanie ścieków fekalnych i odpadów organicznych przez przewód tłoczny do pionu, szamba lub oczyszczalni ścieków. Pompa wyposażona jest w nóż tnący, który obracając się z dużą prędkością rozdrabnia przepływające przez nie odpady i uniemożliwia zapachnie się rury odpływowej. Pomporozdrabniacze znajdują zastosowanie w pompowniach komunalnych i zakładowych, są też używane do pompowania gnojówki w gospodarstwach rolnych. Przede wszystkim jednak wykorzystuje się je w gospodarstwach domowych oraz wszędzie tam, gdzie toaleta nie może zostać podłączona do standardowego pionu kanalizacyjnego. Sytuacje takie występują kiedy toaleta ma zostać urządzona w pomieszczeniu, które nie zostało do tego przeznaczone. Podłączenie do takiego pomieszczenia rury o standardowej średnicy jest zazwyczaj  niewykonalne bądź łączy się z kosztowną przebudową. Najtańszym i najszybszym wyjściem jest właśnie pompa z rozdrabniaczem, która umożliwia podłączenie sedesu bez ryzyka zapchania.  – mówi przedstawiciel firmy Dambat Urządzenia tego typu nie pracują w trybie stałym. Włączają się wówczas, gdy trafi do nich odpowiednia ilość ścieków. Pozwala to na optymalne zużycie prądu i ogranicza powstający hałas. Zaleca się jednak, aby dla komfortu domowników unikać umieszczania pomporozdrabniacza w pobliżu ściany sąsiadującej z sypialnią.

 

Rodzaje pomporozdrabniaczy

W zależności od przeznaczenia pompy z rozdrabniaczem wyróżnia się dwa rodzaje tego typu urządzeń:

 • pompy do ścieków szarych: służą do przetłaczania zużytej wody bez ścieków fekalnych, np. z kuchni, pralni itp.,
 • pomporozdrabniacze do ścieków fekalnych i szarych: urządzenia z pompą i nożem tnącym do rozdrabniania i przetłaczania ścieków za pośrednictwem cienkich rur do pionu kanalizacyjnego, szamba lub oczyszczalni ścieków.


Natomiast ze względu na typ obiektu, w którym ma być montowane urządzenie, pompy z rozdrabniaczem dzieli się na:

 • pompy i pomporozdrabniacze do użytku domowego,
 • pompy i pomporozdrabniacze do zastosowań komercyjnych.Dwa powyższe rodzaje urządzeń różnią się między sobą konstrukcją, a przede wszystkim mocą silników i zastosowanych noży tnących.
 

Montaż pompy z rozdrabniaczem

Podłączenie pomporozdrabniacza do instalacji kanalizacyjnej nie jest zbyt skomplikowane. Należy jednak pamiętać, aby przewód, którym ścieki będą tłoczone z urządzenia był wykonany w technologii zgrzewanej lub klejonej. W przeciwnym razie – zastosowanie rur z uszczelkami może być źródłem przecieków. Przewody tłoczne w tego typu instalacjach mają niewielkie średnice, zazwyczaj 22, 25 lub 28 mm. Pompy z rozdrabniaczem przeznaczone do współpracy z miskami WC montuje się na specjalnych stelażach, w pewnej odległości od stelaża WC. Można do nich podłączyć także prysznic czy umywalkę.  Domowa przepompownia ścieków to dobre rozwiązanie, gdy chcemy zorganizować łazienkę lub pralnię w pomieszczeniu, które pierwotnie nie było przeznaczone do tego celu. Takim miejscem może być np. piwnica, gdzie zwykle występuje duży problem z planowaniem odpływów. 

 


Domowa przepompownia ścieków: niezbędne urządzenia

Podstawowym oraz niezbędnym elementem do wykonania domowej przepompowni ścieków jest pompa z rozdrabniaczem. Doskonały przykład stanowi pompa WC Sanibo 5 – wysokiej jakości urządzenie dostępne od wielu lat na rynku. Specjalista z PHU DAMBAT wyjaśnia, że pompa tego typu wyposażona jest w trzy wejścia służące do odprowadzania ścieków z toalety, umywalki, zlewu, pralki czy wanny. Wejścia pozwalają na dowolną konfigurację, można je zaślepić, używając dołączonych do zestawu akcesoriów. Przepompowania może być używana zarówno do jednego urządzenia sanitarnego, jak i kilku w tym samym czasie.

 

Jak działa domowa przepompownia ścieków? 

Zasada działania pompy WC opiera się na wykorzystaniu specjalnego noża umieszczonego we wnętrzu kosza. Następnie za pomocą małych otworów w koszu ścieki przedostają się do obudowy, gdzie mieszają się z wodą. Odpowiednia konstrukcja urządzenia zapewnia 100% rozdrabniania materiału i gwarantuje zabezpieczenie przed zapchaniem się przewodu kanalizacyjnego. Wydajność 150 l/min oraz maksymalna wysokość podnoszenia 9,5 m sprawiają, że pompa WC sprawdza się zarówno w prywatnych domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Za pomocą jednego urządzenia, które zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, można w ten sposób rozwiązać problem odprowadzenia ścieków w niekorzystnie zlokalizowanym pomieszczeniu. 

 

Domowa przepompownia ścieków: kiedy warto się na nią zdecydować?

O domowej przepompowni ścieków warto pomyśleć, gdy chcemy zaadaptować łazienkę lub pralnię w pomieszczeniach, które nie zostały przystosowane do tego celu. Najczęściej wykorzystywana jest w  części piwnicznej domu, ze względu na to, że kanalizacja znajduje się kilka metrów wyżej. Pompa toaletowa instalowana jest też, gdy łazienka ma być zaaranżowana w pomieszczeniu znacznie oddalonym od głównego pionu kanalizacyjnego.  Pompa z rozdrabniaczem zapewnia wydajne działanie przez wiele lat i zabezpiecza przed zapychaniem się odpływu. Jest to urządzenie w pełni zautomatyzowane, nie wymaga więc  dodatkowej obsługi.  KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Dambat

E-mail: biuro@dambat.pl

WWW: www.dambat.pl

Tel: +48 22 721 11 92
Fax: +48 22 721 02 17
Adres:
Gawartowa Wola 38
05-085 Kampinos

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Polecamy
dodaj+ «»