rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Technologia radiowa EnOcean sposobem na beton architektoniczny

image

Inteligentne budynki na dobre zadomowiły się w miejskim krajobrazie. Chcemy mieszkać i pracować w komfortowych i nowoczesnych pomieszczeniach. Chcemy, aby budynek „sam” dbał o odpowiednią temperaturę i oświetlenie czy zapewniał bezpieczeństwo. Wygodnictwo? Tak, ale dlaczego nie korzystać z możliwości, które niesie ze sobą automatyka!?Czasami jednak trzeba pokonać tzw. obiektywne trudności, aby stworzyć odpowiedni system. Tak  było również w przypadku biurowca firmy Ericpol w Łodzi.
 

Technologia radiowo sposobem na beton


Dużym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców okazał się beton architektoniczny zastosowany jako podstawowe wykończenie ścian. Nie było możliwości dowolnego poprowadzenia przewodów w ścianach, które są wylewane jako monolity, a każda trasa kablowa musi być prefabrykowana przed jej wylaniem. Brak możliwości nawiercania i bruzdowania płyt stropu oraz ścian skłoniły projektantów do poszukiwania innych rozwiązań. Zdecydowano się na zastosowanie bezprzewodowego systemu sterowania.
Początkowo obaw było wiele: od zapewnienia bezpieczeństwa tego typu komunikacji, przez typowe dla sieci radiowych problemy z opóźnieniami, aż po sprostanie wymogom inwestora w zakresie funkcjonalności i designu. Po konsultacjach wybrano system komunikacji radiowej EnOcean. Z jednej strony zapewnia on nieograniczone możliwości montażowe, ponieważ urządzenia nie wymagają zasilania, są kompaktowe i można je montować niemalże wszędzie i na każdym materiale. Z drugiej strony umożliwia wykorzystanie elementów wykończeniowych osprzętu instalacyjnego prawie wszystkich wiodących producentów na rynku europejskim, co daje architektowi szeroką gamę wzorów i elementów wykończeniowych do wyboru.


Niepowtarzalny numer, jednoznaczność identyfikacji


Dodatkowo system EnOcean w połączeniu ze sterownikami WAGO jest w 100% bezpieczny. Każdy element ma swój niepowtarzalny numer ID wykorzystywany podczas komunikacji do identyfikowania urządzeń. Numer ten nie może ulec zmianie, zatem nie ma możliwości „podszywania się” pod elementy systemu. Poza tym – co niezwykle istotne - elementy systemu kiedy nie są aktywne, zachowują ciszę (nie emitują zbędnych zakłóceń w sieci radiowej) i tym samym nie wpływają na pracę innych urządzeń elektrycznych, np. serwerów wykorzystywanych przez firmę informatyczną Ericpol. Dzięki temu nie ma również efektu opóźnienia w komunikacji, ponieważ nasłuch jest prowadzony stale, a urządzenia najadą tylko wtedy, kiedy są aktywowane lub pojawi się zmiana wartości, np. ktoś pojawi się w pomieszczeniu.
Każde pomieszczenie w biurowcu Ericpol sterowane jest przy pomocy elementów radiowych. Dotyczy to nie tylko włączników rolet czy oświetlenie, lecz również czujników temperatury, wilgotności i natężenia oświetlania, a nawet czujników ruchu, unikatowych dla tej technologii radiowej. Ponieważ urządzenia te są w pełni bezprzewodowe, można je było montować nie tylko na betonowych ścianach, lecz również na szklanych powierzchniach oraz przenosić je w dowolnym momencie i w dowolne miejsce w zależności od potrzeb użytkowników. Poza tym przełączniki i czujniki bazujące na technologii EnOcean „zasilają się same”, pobierając energię z otoczenia – w przypadku przełącznika jest to praca potrzebna do jego uruchomienia, w przypadku czujników – ciepło lub energia świetlna.

Zasięg pod kontrolą


Technologia radiowa daje pełną swobodę aranżacji pomieszczeń, o ile zapewni się stabilny poziom sygnału radiowego w całym budynku. Z uwagi na betonową konstrukcję biurowca w korytarzach zamontowano anteny EnOcean komunikujące się ze sterownikami WAGO przez magistralę RS-485. Pozwoliło to w 100% wyeliminować ewentualne problemy z zasięgiem.
 

Robert Wachowicz,
inżynier ds. automatyki budynkowej WAGO ELWAGKONTAKT

WAGO ELWAG

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Polecamy
dodaj+ «»