rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Oszczędne ogrzewanie z powietrza

image

Technologia pomp ciepła oferuje coraz więcej możliwości. Już dzisiaj pompy efektywnie wykorzystują ciepło z zimnego powietrza, nawet o temperaturze -20°C, skutecznie ogrzewając nowe jak i modernizowane budynki.

 

Skuteczne ogrzewanie z powietrza
Jednym z takich urządzeń, polecanym szczególnie dla nowych instalacji, jest pompa ciepła VITOCAL 300-A: o płynnie regulowanej mocy grzewczej (i chłodniczej) w zakresie od 3 do 9 kW, o efektywności COP 3,9. Przy temperaturze powietrza -20°C moc grzewcza pompy ciepła wynosi 6,3 kW, a jej COP 2,1 (A-20/W35, wg PN-EN 14511).

 

Dla modernizowanych instalacji polecana jest pompa ciepła VITOCAL 350-A, która może ogrzewać wodę do 65°C. Przykładowa pompa o mocy nominalnej 10,6 kW, jej COP wynosi 3,6 (A2/W35). Przy -20°C: moc grzewcza 6,3 kW, a COP 2,3 (A-20/W=35); jeśli potrzebna jest wyższa temperatura wody grzewczej, np. 45°C - moc grzewcza pompy wynosi wówczas 6,6 kW, a COP 2,0 (A=-20/W=45, wg PN-EN 14511).

 

Jak uzyskano tak wysoką efektywność z zimnego powietrza ? VITOCAL 300-A wykorzystuje sprężarkę Digital Scroll, a VITOCAL 350-A wtrysk pary (tzw. cyk EVI). W obu pompach ciepła zastosowano: elektroniczny zawór rozprężny; system diagnostyczny RCD; oraz wymienniki pobierające ciepło z powietrza o specjalnej konstrukcji. To wszystko sprawia, że pompa ciepła pracuje efektywnie w całym zakresie temperatur powietrza atmosferycznego.

Vitocal 350-A w wersji do montazu na zewnątrz budynku.

Vitocal 350-A w wersji do montazu na zewnątrz budynku.

 

Pompa w kawałkach
W nowym i modernizowanym budynku, nie zawsze znajdziemy odpowiednie miejsce do ustawienia powietrznej pompy ciepła. Rozwiązaniem mogą być urządzenia typu Split, np. VITOCAL 200-S (o modulowanej mocy grzewczej i chłodniczej). W wersji kompaktowej, w jednostce wewnętrznej, może znajdować się zbiornik c.w.u. o pojemności 170 litrów – VITOCAL 222-S, lub 220 litrów do którego można podłączyć kolektory słoneczne – VITOCAL 242-S. Kompaktowe pompy ciepła zajmują niewielką część podłogi i można je całkowicie zabudować po bokach, np. w ciągu szafek lub umieścić we wnęce.
 

Oferta pomp ciepła VITOCAL 200-S, 222-S i 242-S, została uzupełniona o pompy: o nominalnej mocy grzewczej 7,6 i 9 kW; zasilane prądem 400V, temperatura powietrza do -20°C, COP do 3,8 dla A2/W35 (COP do 3,10 dla A-7/W35; COP 2,28 dla A-20/W35 wg PN-EN 14511).

Kompaktowa pompa ciepła typu Split Vitocal 222-S, z zabudowanym zbiornikiem c.w.u.

Kompaktowa pompa ciepła typu Split Vitocal 222-S, z zabudowanym zbiornikiem c.w.u.

 

Łatwe sterowanie
Pompy ciepła VITOCAL wyposażone są w regulator pogodowy VITOTRONIC: o wyjątkowo łatwej obsłudze, z dużym ekranem, komunikatami w formie tekstowej i graficznej. Wiele osób poradzi sobie obsługą ogrzewania bez konieczności studiowania instrukcji obsługi.
Regulatory wyposażone są w system diagnostyczny RCD, który optymalizuje pracę pompy ciepła i instalacji grzewczej. Posiada również funkcję bilansowania energii, dzięki której można precyzyjnie ustalić efektywność z jaką pracowała pompa ciepła, czyli rzeczywiste koszty ogrzewania budynku. Dla większych wymagań, regulator można wyposażyć w moduły komunikacji, za pomocą których kontrolę i nadzór nad ogrzewaniem można realizować przez internet, telefon komórkowy i inne urządzenia przenośne.
 

Regulator Vitotronic pompy ciepła

Regulator Vitotronic pompy ciepła

 

Firma Viessmann, już od blisko 40 lat wyznacza nowe standardy efektywnego wykorzystywania energii i długowieczności pomp ciepła. Potwierdzone między innymi znakiem jakości Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła: EPHA. Niezależnie od tego, czy chodzi o obiekt modernizowany czy też o nowe budownictwo, dla każdego oferuje odpowiednie rozwiązane, nie tylko pomp ciepła ale kompletnych systemów grzewczych stanowiących jedną i idealnie dopasowaną do siebie całość.

 

Dane techniczne wybranych pomp ciepła:KONTAKT

Viessmann