rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Prosument - kto to taki?

image

Głośno ostatnio o „poprawce prosumenckiej”, której przyjęcie sprawi, że sektor OZE będzie miał odrębną regulację ustawową i nowe możliwości wsparcia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. To także jedyna szansa, dzięki której będzie można doprowadzić do sytuacji, gdzie produkcja energii będzie dostępna nie tylko dla wielkich koncernów czy też wybranej grupy najbardziej zamożnych Polaków. Dyskusja ta dotyczy każdego z nas, zwykłego obywatela, który korzysta lub zamierza korzystać z odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu i ciepła. Kim jest prosument i czy warto nim zostać? Czy to nas to kosztuje?
 
Kowalski sprzedawcą energii?
Prosument jest to słowo powstałe z połączenia dwóch terminów: producenta i konsumenta i w ujęciu energetycznym oznacza użytkownika, który produkuje i zużywa energię na własny użytek lub sprzedaje jej nadmiar do sieci energetycznej.
 
Dlaczego warto zostać prosumentem?
Korzyści płynące z przekształcenia domu w budynek prosumencki polegają głównie na możliwości produkcji energii z powszechnie dostępnych odnawialnych źródeł. Początkowe koszty montażu instalacji są niestety nadal dość wysokie, jednak większość instalacji nie wymaga zbyt częstej konserwacji, dzięki czemu w okresie użytkowania nie ponosimy dodatkowych kosztów i możemy produkować energię za darmo. Pozwala to na częściowe uniezależnienie się od dostawców energii i oszczędność pieniędzy. Dodatkowo mikroinstalacje wpływają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i ochronę środowiska.

Czy to wystarczy?
Jednym ze sposobów wykorzystania z powstającej energii jest jej sprzedaż do sieci energetycznej. Niestety taki zabieg jest jeszcze dość niekorzystny z ekonomicznego punktu widzenia. W celu osiągnięcia wymiernych korzyści płynących z bycia prosumentem niezbędne jest dopasowanie się do warunków pracy mikroinstalacji i maksymalne wykorzystywanie energii we własnym zakresie. Zmiana nawyków użytkowania energii elektrycznej, a także zainstalowanie automatycznych systemów sterowania to najlepsze sposoby na ograniczenie strat. Wprowadzenie takich niewielkich zmian pozwoli nam stać się efektywnym producentem i konsumentem energii w naszym domu. 
 
Finansowanie z programu „Prosument
Osoby zainteresowane zakupem mikroinstalacji mogą skorzystać z programu dotacyjnego PROSUMENT na zakup małych urządzeń do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program ten przewiduje wsparcie kredytowo-dotacyjne dla inwestorów instalujących mikroźródła OZE do 40 kWe (instalacje do produkcji energii elektrycznej lub energii elektrycznej i cieplnej) w wysokości od kilkunastu tysięcy złotych dla indywidualnych właścicieli domów aż do ponad miliona dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.
 
Aktualne informacje na temat mikroinstalacji, rozwoju idei prosumenckiej, a także  programu dotacyjnego na zakup małych urządzeń do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej oraz platforma e-learningowa przybliżająca ten temat znajduje się na www.domzenergia.pl.
 
Odwiedzając stronę dowiesz się dokładnie: kto może uzyskać dotację i jakie wymogi musi spełnić, kiedy najlepiej ubiegać się o dotację, na jakie dopłaty możemy liczyć wybierając różne typy urządzeń, jak zwiększyć poziom dotacji łącząc różne urządzenia, jakie wybrać urządzenia (kolektory, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, kotły na biomasę, etc.) i jak dobrać ich moc.
 

Projekt „Od konsumenta do prosumenta – czyli dlaczego warto wdrożyć inteligentne sieci energetyczne w Polsce” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.KONTAKT

Gram w zielone

Produkty
dodaj+ «»

Katalog Firm

 • Revolt Energy

  Czołowy w Polsce producent pokryć dachowych staje się właścicielem rozwiązań…
 • Solarity Polska

  Solarity -jesteśmy wiodącym dystrybutorem i hurtownią systemów fotowol…
  Solarity Polska
 • Synteza Oze

  Synteza OZE działa w branży energetycznej od 2013 roku.   Zajmujemy…
  Synteza Oze