rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Hobby, które może być opłacalne

image

Nazywam się Janusz Fudalej z wykształcenia jestem elektroenergetykiem. Ukończyłem technikum elektryczne w obecnym Zespole Szkół Technicznych w Mościcach oraz studia na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Obecnie pracuję, jako inspektor nadzoru w Grupie Azoty w Tarnowie.
Już w trakcie nauki w technikum interesowało mnie pozyskiwanie energii elektrycznej na własny użytek. Niestety, technologie dostępne w latach 80-tych ubiegłego wieku nie dawały dużych możliwości, a wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby prawnie było niemożliwe. Mogliśmy obserwować, jakie przeszkody musieli pokonywać wytwórcy energii elektrycznej, którzy zbudowali małe hydroelektrownie.


dom z panelami fotowoltaicznymi Warunki do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł w naszej okolicy nie pozostawiają wielkiego wyboru, rzek nadających się do budowy hydroelektrowni praktycznie nie ma, a gdyby nawet były, to nakłady finansowe byłyby niewspółmierne do uzyskanych efektów.

Druga możliwość to wiatr, ale tu też nasz region ma niekorzystną różę wiatrów, jedną z najniższych liczb dni wietrznych w roku. Istnieje jeszcze kilka innych sposobów, natomiast ja postanowiłem wykorzystać energię promieniowania słonecznego i zamienić ją na energie elektryczną. Oczywiście można wykonać instalację solarną, która będzie wykorzystana do podgrzewania wody użytkowej, ale zrezygnowałem z tego typu instalacji ze względu na koszt, który jest porównywalny z kosztem zainstalowania instalacji fotowoltaicznej. Drugim argumentem, który przeważył to większa wszechstronność instalacji fotowoltaicznej.

O postępie technologicznym w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej nie będę tutaj pisał ponieważ każdy może sobie to prześledzić na portalach tematycznych , co warte podkreślenia postęp w tej dziedzinie jest szybki i można przypuszczać, że zaskoczy ciekawymi rozwiązaniami.
Jak wcześniej wspomniałem i co widać na zdjęciach instalacja jest prosta w montażu zajmuje niewiele miejsca i praktycznie nie powoduje zniszczeń i kosztownych przeróbek podczas wykonywania, a nawet pozwala zaadaptować istniejące urządzenia.

Ważnym zagadnieniem jest dobór mocy instalacji do zapotrzebowania gospodarstwa domowego w energię. Moja instalacja zbudowana jest z 12-stu paneli po 250 Wp co daje łącznie 3 kWp. Pozwala to na zbilansowanie zużywanej energii elektrycznej oraz podgrzewanie ciepłej wody w okresie letnim. W okresie zimowym ciepła woda podgrzewana jest z pieca CO. Do podgrzewania wody wykorzystywany jest ten sam zbiornik ciepłej wody do którego zamontowałem grzałkę elektryczną. Zbiornik ten fabrycznie ma taką możliwość.

Instalacja została zgłoszona do Tauron S.A. i tak zostałem prosumentem, czyli wytwórcą i odbiorcą energii elektrycznej. W myśl obowiązujących przepisów nie jest to trudne. Przeszedłem tą drogę i służę pomocą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów oraz w doborze i zaadaptowaniu instalacji do własnego domu.
 

A teraz o kosztach i opłacalności, ponieważ to jest interesujące i pozwala planować inwestycje, ewentualnie traktować instalacje jako kosztowne hobby.

Rzeczywisty uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej w 2016 roku.


Instalacje zaprojektowałem dla własnego domu, gdzie średnie zużycie energii elektrycznej wynosi 170kWh miesięczne a rachunki za energię elektryczną wynosiły 130zł /m-c. co daje rocznie około 1 560 zł.


Przy aktualnie istniejących przepisach dotyczących prosumentów, (którymi tu nie będę zanudzał, a które obowiązują od 01-07-2016 i są istotne) w/w instalacja pozwala na całkowite zbilansowanie rachunków za energię elektryczną i zaoszczędzenie około 400-500zł rocznie na opłatach za gaz, który wcześniej wykorzystywałem do podgrzewania wody. Jednym słowem, mój rachunek za prąd wynosi 0 złotych.Panele fotowoltaiczne zakupiłem od lokalnej firmy, Bruk-Bet Solar. Moduły tej firmy uważam za produkty z wyższej półki, więc zainwestowałem również w inwerter odpowiedniej jakości z firmy SMA. Koszt wybudowania instalacji, (oczywiście nadmieniam że zakupiłem urządzenia samodzielnie od producentów lub ich przedstawicieli i samodzielnie zmontowałem ) wyniósł 14 000 zł.. Zwrot od zainwestowanych pieniędzy wynosi ponad 10%, czego na razie nie da żadna lokata, a po około 8-9 latach to już będzie tylko zysk.KONTAKT

Bruk-Bet Solar

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • OknoPlus

  Tam, gdzie praca łączy się z pasją, rodzi się jakość. Dlatego dziś, OknoPlus…
  OknoPlus

Polecamy
dodaj+ «»