rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Fotowoltaika w kilku parametrach

image

Instalacje fotowoltaiczne można już spotkać niemal w każdym mieście. Wiele firm oferuje tego typu rozwiązania. Wiele firm i różne parametry modułów fotowoltaicznych. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, na przykładzie standardowego polikrystalicznego modułu fotowoltaicznego Viessmann Vitovolt 200 typ P250JB.
 

Moc znamionowa (w STC): 250 Wp
Wp (Wat Peak), jest to wydajność modułu fotowoltaicznego (moc elektryczna), określana dla STC (Standard Test Conditions). Czyli, dla standardowych warunków testowych: natężenie promieniowania słonecznego 1000 W/m2, temperatura ogniw 25°C.
Moc znamionową STC można wykorzystać do  porównania wydajności urządzeń np. różnych producentów, gdzie parametry modułów podawane są dla takich samych warunków pomiarowych.
Moc znamionowa odpowiada wartości mocy maksymalnej (w MPP), dla parametrów prądu Vitovolt 200 typ P250JB: Umpp= 30,1 V, Impp= 8,31 A.

 

Tolerancja mocy: 0/+5%
Moc produkowanych pojedynczych modułów, w ramach jednej serii i producenta, może się nieznacznie różnić. Dlatego, podaje się tolerancję mocy, która oznacza: 0% – moduł nie będzie miał niższej mocy od nominalnej; +5%, czyli może być wyższa od nominalnej.
 

Moc w NOCT: 185 Wp
NOCT (Normal Operating Cell Temperature), moc i inne parametry modułu fotowoltaicznego podawane są również dla normalnych warunków pracy, zbliżonych do rzeczywistych: natężenie promieniowania słonecznego 800 W/m2, prędkość wiatru 1 m/s, temperatura otoczenia 20°C.
Vitovolt 200 typ P250JB osiąga w NOTC maksymalną moc 185 Wp, przy generowanym napięciu: Umpp=28,2 V.
 

Temperaturowy współczynnik mocy: -0,40%/°C
Moc znamionowa (nominalna) modułów fotowoltaicznych określana jest dla STC, W rzeczywistych warunkach pracy promieniowanie słoneczne i temperatura zmieniają się w szerokim zakresie. Wraz z podwyższaniem temperatury modułu fotowoltaicznego, jego moc będzie niższa od nominalnej. O ile niższa, powie nam o tym tzw. temperaturowy współczynnik mocy, np.: -0,40%/°C (obniżenie mocy o 0,40% na 1°C podwyższenia temperatury modułu).
Im niższy temperaturowy współczynnik mocy, tym wydajność modułu fotowoltaicznego będzie większa, wraz ze wzrostem jego temperatury.
Moc modułu P250JB, przy jego temperaturze 25°C, wynosi 250 Wp; przy temperaturze 50°C moc będzie mniejsza o 10% i wyniesie: 225 W.
 

Redukcja sprawności przy 200 W/m2: 3%
Parametr ten mówi o tym jak dany moduł fotowoltaiczny pracuje przy małym natężeniu promieniowania słonecznego: 200 W/m2, np. w pochmurny dzień. Sprawność modułu Vitovolt 200 zmniejszy się nieznacznie w porównaniu z warunkami STC i wyniesie: 14,9% (w STC: 15,4%).
 

Roczny spadek mocy
Moduły fotowoltaiczne tracą z czasem na sprawności. Po 10-ciu latach, moc Vitovolt 200 typ P250JB wyniesie 90% swojej nominalnej mocy, natomiast po 25 latach: 80%.
 

Ochrona przed Hot-Sopt
Jeśli nastąpi zacienienie jednego z ogniw modułu fotowoltaicznego, to zachowuje się ono jak rezystor (tzn. jak odbiornik prądu). Całe pole może wtedy dostarczać tylko tyle prądu, ile może go przepłynąć przez zacienione ogniwo.  W wyniku tego, ogniwo nagrzewa się i może ulec uszkodzeniu (hot spot).
Moduły fotowoltaiczne Vitovolt wyposażone są w tzw. diody bocznikowe (diody obejściowe). Przy zacienieniu jednego szeregu ogniw, dioda bocznikowa zaczyna przewodzić i prąd płynie z ominięciem tych ogniw. W ten sposób moduł jest skutecznie chroniony przed efektem hot-spot.
 

Punkt mocy maksymalnej (MPP)
Moc wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną jest iloczynem chwilowej wartości napięcia i natężenia prą¬du. Podczas pracy modułów fotowoltaicznych zmieniają się ciągle, odpowiednio do zmian natężenia promieniowania słonecznego i temperatury ogniw, czego efektem jest przemieszczanie się charakterystyki U-I.
Układ sterowania MPP w falowniku poszukuje stale na charakterystyce takiego punktu pracy, w którym napięcie i prąd mają optymalne wartości, dla uzyskania w danych warunkach największej mocy.
 

Vitovolt 200 to kompletne systemy fotowoltaiczne, ze wszystkimi komponentami potrzebnymi do wykonania instalacji. Wysoka jakość, potwierdzona certyfikatami: IEC 61215, IEC 61730, gwarantuje że instalacja będzie pracować prawidłowo i efektywnie, nawet przez 25 lat.
 KONTAKT

Viessmann

Produkty
dodaj+ «»

Katalog Firm

 • Revolt Energy

  Czołowy w Polsce producent pokryć dachowych staje się właścicielem rozwiązań…
 • Solarity Polska

  Solarity -jesteśmy wiodącym dystrybutorem i hurtownią systemów fotowol…
  Solarity Polska
 • Synteza Oze

  Synteza OZE działa w branży energetycznej od 2013 roku.   Zajmujemy…
  Synteza Oze