rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Systemy sterowania ogrzewaniem w domu

image

Oczekiwany komfort cieplny jest uzależniony od wielu czynników: temperatury na zewnątrz, pory dnia, dnia tygodnia, czynności wykonywanych aktualnie w pomieszczeniu czy wreszcie indywidualnych preferencji domowników. Powszechnie stosowane głowice termostatyczne w grzejnikach są rozwiązaniem zwykle niewystarczającym. Odpowiedzią na rosnące potrzeby są zaawansowane systemy automatyki, które nie tylko gwarantują komfortową temperaturę, ale także przynoszą realne oszczędności.

 

Producenci systemów grzewczych oferują szereg rozwiązań do sterowania domowym ogrzewaniem: od regulatorów pokojowych, przez automatykę pogodową aż do zaawansowanych rozwiązań zdalnego nadzoru, dzięki którym można zmieniać ustawienia kotła z dowolnego miejsca. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań? Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?

 

Automatyka pokojowa
Regulatory pokojowe sterują pracą kotła w zależności od ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Zwykle mają kilka programów: godzinowy, dzień/noc, weekendowy czy „urlopowy”. Pozwalają one na wyznaczenie optymalnej temperatury w zależności od konkretnej pory lub czasowe jej obniżenie, np. na czas dłuższego wyjazdu. Podział instalacji grzewczej na strefy na etapie jej budowy umożliwia instalowanie termostatów w kilku pomieszczeniach, gwarantując temperaturę komfortu różną dla każdego z nich, niezależnie od warunków panujących w pozostałych.


Automatyka pogodowa
Automatyka pogodowa tym różni się od pokojowej, że regulacja konkretnych parametrów pracy kotła jest uzależniona od warunków panujących na zewnątrz, czyli od pogody. Takie rozwiązanie wydaje się naturalne – przecież nawet w pełni okresu grzewczego zdarzają się cieplejsze dni, gdy kocioł będzie potrzebował mniej energii, by zapewnić komfort cieplny. Ponieważ temperatura jest mierzona na zewnątrz, a temperatura w pomieszczeniach obliczana na podstawie zaprogramowanego algorytmu, włączenie dodatkowego źródła ciepła nie ma wpływu na funkcjonowanie kotła z automatyka pogodową, za wyjątkiem przypadku, kiedy jest ona uzupełniona o czujnik pokojowy.
Automatyka pogodowa działa w oparciu o sterowane mikroprocesorowo konsole instalowane zwykle w kotle. Sterowanie pogodowe może być również uzupełnione jednym lub kilkoma czujnikami pokojowymi albo zdalnym sterowaniem dialogowym. Ustawienia parametrów ze względu na warunki zewnętrzne są wówczas korygowane o odczyty temperatury przez regulatory w konkretnych pomieszczeniach – mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w De Dietrich Technika GrzewczaZdalny nadzór nad ogrzewaniem
Zalety systemów zdalnego nadzoru nad ogrzewaniem docenią zwłaszcza osoby, które dużo czasu spędzają poza domem, prowadzą nieregularny tryb życia i nie zawsze są w stanie przewidzieć, jakie ustawienia zapewnią komfort cieplny w pomieszczeniach. Dzięki aplikacji zdalnego w każdej chwili i z każdego miejsca można sprawdzić temperaturę, dowolnie ją zmienić, a także sprawdzić, czy kocioł nie uległ awarii.
Programy umożliwiają zwykle zmianę podstawowych ustawień: nastawianie żądanej temperatury, odczytywanie temperatur, wybór obiegu c.o. itp. Dostępne są także bardziej skomplikowane ustawienia: programowania tygodniowego, trybów – dzień, noc, poza domem, wakacje. Bardziej zaawansowane programy pozwalają też zmieniać zdalnie temperaturę, wybierając opcję „będę za”, tak aby kocioł włączył c.o. czy c.w.u. przed naszym powrotem do domu. Wszelkie tryby i ustawienia można dowolnie modyfikować.

 


Sterowanie ogrzewaniem – oferta De Dietrich

Kotły kondensacyjne z oferty De Dietrich są wyposażone lub dają możliwość omówionych wcześniej sposobów regulacji. Klient może wybrać, jaki rodzaj automatyki jest dla niego najbardziej odpowiedni.

DIEMATIC system® to sterowana mikroprocesorowo konsola, która posiada zintegrowaną fabrycznie programowaną regulację z oddziaływaniem na palnik w zależności od temperatury zewnętrznej. Zaprogramowana fabrycznie, nie wymaga żadnej wstępnej regulacji. Jest prosta w obsłudze i pozwala w każdej chwili na zmianę temperatur programu grzewczego i wielu innych parametrów. Może być uzupełniona o czujnik pokojowy, zdalne sterowanie lub nadzór.

 

Firma De Dietrich posiada w swojej ofercie czujniki pokojowe: nieprogramowalne pozwalające regulować temperaturę pomieszczenia w zakresie od 6 do 30oC poprzez oddziaływanie na palnik oraz programowalne. Te ostatnie zapewniają regulację dzięki kilku trybom pracy: automatycznemu (4 programy do wyboru), stałemu i urlopowemu.

 

iSense jest w pełni programowalnym regulatorem pokojowym współpracującym z flagowym kotłem kondensacyjnym De Dietrich – MCR3 PLUS. Cechuje się nowoczesnym i minimalistycznym designem oraz prostotą obsługi. Urządzenie posiada jedynie dwa przyciski oraz pokrętło, a nauka obsługi to kwestia kilku minut. Został wyposażony w duży, przejrzysty wyświetlacz LCD, który w momencie obsługi podświetla się na niebiesko. Zakres ustawień temperatury znajduje się w przedziale od 5℃ do 35℃. Sterownik umożliwia m.in. ustawienie programów godzinowych z sześcioma punktami ustawień na dzień. Dodatkowo posiada program urlopowy, tryb dzienny i nocny oraz zabezpieczenie przed mrozem. Urządzenie pracuje w systemie komunikacyjnym OpenTherm, a jego wersja przewodowa nie potrzebuje baterii.
Do 30 listopada 2016 roku kocioł MCR3 PLUS można nabyć w pakiecie z regulatorem iSense w specjalnej, obniżonej cenie.KONTAKT

De Dietrich

Katalog Firm

 • Salus Controls

  SALUS Controls jest częścią Computime Group Limited z siedzibą w Hong-Kongu,…
 • iBros technic

    W branży HVAC działamy już od kilku lat. Zajmujemy się dystry…
  iBros technic
 • Emiter

  Emiter  – dbamy o dostęp do czystej energii i najnowszej technolog…
  Emiter

Produkty
dodaj+ «»

Forum