rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Kamera termowizyjna FLIR pomaga znaleźć wyciek wody we włoskim basenie

image

Administrator apartamentu na włoskiej wyspie Sardynia zauważył problem, którym była nieszczelność basenu. Z basenu wyciekało prawie 19000 litrów wody dziennie. Ten wyjątkowy obiekt znajduje się w miejscowości Porto Rotondo, na Costa Smeralda, północno – wschodnim wybrzeżu Sardynii. Jest to bardzo popularne, a więc stosunkowo drogie miejsce wypoczynku. Problem z wyciekiem wody został wykryty na początku lata, tuż przed rozpoczęciem sezonu. Aby usunąć usterkę przed przybyciem do apartamentu gości, administrator budynku zatrudnił konsultanta termografii – Fabrizio Contino z biura Termografia Express. „Podejrzewaliśmy, że przeciek znajduje się w instalacji oczyszczającej basen – rury które automatycznie czyszczą basen, stale wysysając osady i zanieczyszczenia. Problemem było to, że instalacja ta znajduje się wokół całego basenu, zatem konieczna była dokładna lokalizacja nieszczelności.”
 


Rys. 1 Kamera termowizyjna FLIR E60 dokładnie lokalizuje miejsce wycieku wody
 
Oszczędność czasu i pieniędzy
Typowym sposobem znalezienia wycieku byłoby otworzenie chodnika i odkrycie rur, ale w tym przypadku nie było to możliwe, ponieważ zajęłoby zbyt dużo czasu. Jeśli wybrano by tę metodę, klienci apartamentu nie mogliby korzystać z basenu, dlatego zdecydowano się na przeprowadzenie badań termowizyjnych wokół basenu.
 
Rys. 2 Contino przedstawia wyniki pomiarów administratorowi apartamentu dzięki łączności Wi-Fi


Wstępne badania nie wykazały zdecydowanego wycieku, więc Contino poszedł o krok dalej. Zamknął, przewód do czyszczenia basenu, przez co ciśnienie wody w rurach zwiększyło się. „Nawierzchnia wokół basenu była nagrzana przez słońce, więc podejrzewaliśmy, że w miejscu występowania przecieku powierzchnia ochłodzi się. Po upływie dwóch godzin ponownie przeprowadziliśmy badanie, a następnie porównaliśmy ze sobą wyniki - tak jak podejrzewaliśmy, pojawiły się dwa obszary, gdzie po wykonaniu drugiego badania obraz termiczny wykazywał niższe temperatury.”


Rys. 3 Obraz widzialny i termiczny połączone za pomocą funkcji „Fuzji termicznej” oraz „Obraz w obrazie”

 

Contino zlecił pracownikom zdjęcie nawierzchni i dokopanie się do rur. Analiza wykazała, że niektóre rurociągi w tych miejscach były popękane. Badanie termograficzne pozwoliło na wskazanie dokładnej lokalizacji tych problemów.

FLIR E60
Contino do wykonania badania wykorzystał kamerę termowizyjną FLIR E60. Posiada ona detektor o rozdzielczości 320 x 240 pikseli i czułości termicznej większej niż 0,05° C. Ponadto kamera wyposażona jest w zaawansowane funkcje, takie jak: obraz w obrazie i MSX. FLIR E60 jest uważana za doskonałe narzędzie do wykonywania badań termograficznych.Rys. 4 Uszkodzone rurociągi w miejscu wskazanym przez badania termograficzne

 

Łączność Wi-Fi
„Szczególnie podoba mi się fakt, że mogę natychmiast tworzyć raporty!” mówi Contino. „Kamera posiada również łączność Wi-Fi, co pozwala na szybkie przesyłanie wyników do klienta, czy do wykonawcy odpowiedzialnego za naprawę. To naprawdę jest duży plus.”

Dzięki dokładnej lokalizacji wycieku wody, możliwa była szybka naprawa, a basen był gotowy do użytku zanim przybyli goście. „Używanie kamery termowizyjnej FLIR E60 w badaniach termograficznych pozwala zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze”.

Wszechstronne narzędzie
Według Contino był to tylko jeden z wielu przykładów użycia FLIR E60. „To jest naprawdę doskonałe narzędzie. Można jej używać do wielu zastosowań, takich jak monitorowania systemów hydraulicznych, elektrycznych, silników, czy układów mechanicznych, ale także w budownictwie i instalacjach fotowoltaicznych.”Rys. 5 Wizualny i termiczny obraz w jednym z dwóch podejrzanych o występowanie wycieku obszarów.


 

Skorzystaj z promocji na kamery termowizyjne FLIR Systems trwającej do 30 września 2016 r. kup kamerę E60 w cenie E50!

Więcej szczegółów na temat wyjątkowej promocji znajdziesz na stronie www.termowizja.ibros.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

iBros technic

E-mail: info@ibros.pl

WWW: www.termowizja.ibros.pl

Tel: +48 12 376 70 51
Fax: +48 12 376 70 52
Adres:
Wojciecha Weissa 7
31-339 Kraków

Katalog Firm

 • Salus Controls

  SALUS Controls jest częścią Computime Group Limited z siedzibą w Hong-Kongu,…
 • iBros technic

    W branży HVAC działamy już od kilku lat. Zajmujemy się dystry…
  iBros technic
 • Emiter

  Emiter  – dbamy o dostęp do czystej energii i najnowszej technolog…
  Emiter

Produkty
dodaj+ «»

Forum