rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


iBROS: Kontrola izolacji budynku oraz systemu HVAC z kamerą termowizyjną FLIR

image

Od wielu lat inspektorzy budowlani wykorzystują kamery termowizyjne w audytach energetycznych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli kamer w bardzo przystępnych cenach. Björn Blomgren – szwedzki pracownik budowlany postanowił zakupić kamerę termowizyjną. „Kiedy kupiłem kamerę, bałem się, że nie będę jej używać na tyle często, by inwestycja okazała się opłacalna. Wkrótce okazało się jednak, że nie było to problemem. Znalazłem kilka sposobów na wykorzystanie kamery termowizyjnej FLIR. Jest to naprawdę bardzo przestronne narzędzie!”


„Mam już pewne doświadczenie w pracy z kamerami termowizyjnymi, ponieważ w przeszłości pracowałem jako konserwator przemysłowy. Jednak kamery, których wtedy używałem były duże, niewygodne i zbyt drogie dla specjalisty budowlanego. Dlatego też nigdy nie kupiłem własnej kamery termowizyjnej, choć wiedziałem że jej posiadanie byłoby wielkim atutem.”

Kilka lat temu Blomgren usłyszał o kamerze termowizyjnej FLIR, która mieściła się w jego budżecie. To uniwersalne urządzenie może być wykorzystywane do wielu różnych zastosowań, w tym do kontroli systemu HVAC, izolacji budynku czy szaf elektrycznych.Blomgren używa kamery termowizyjnej FLIR głównie do wykonywania inspekcji budowlanych. „W Szwecji, zanim dom zostanie sprzedany wymagane jest stworzenie dokumentacji dotyczącej ilości zużywanej energii w budynku. Nie musi być to audyt energetyczny, więc często jest to po prostu lista liczba, przedstawiających zużycie energii przez poprzedniego właściciela. Według mnie, przy sprzedaży domu wykonanie audytu energetycznego może być atutem. Dlatego zacząłem oferować wykonywanie takiej usługi.”Kontrole w budownictwie są zazwyczaj przeprowadzane w zimie, ponieważ wymagana jest odpowiednia różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Tylko wtedy możliwe jest prawidłowe rozpoznanie awarii izolacji budynku. Dlatego Blomgren obawiał się, że nie będzie mógł używać kamery termowizyjnej przez połowę roku. „Jest wiele różnych zastosowań, do których można użyć tego narzędzia. Za pomocą tego urządzenia można zrobić wiele więcej niż tylko przeprowadzać kontrole.”

Najbardziej oczywistym zastosowaniem kamery termowizyjnej w firmach specjalizujących się w ogrzewaniu, wentylacji i klimatyzacji jest kontrola systemu HVAC. „Każdy system HVAC poddawany jest badaniom termowizyjnym przed dostawą, w celu potwierdzenia, że wszystko działa poprawnie. Raport taki jest wielką zaletą, którą można przedstawić klientowi.”Niekiedy pojawiają się skargi dotyczące na przykład temperatur panujących w budynku. Za pomocą kamery termowizyjnej można od razu określić czy skarga jest słuszna, czy też nie. Jednym z przykładów takiego wykorzystania kamery FLIR był budynek uniwersytecki. Pomimo, że system HVAC został zainstalowany przez profesjonalną firmę, zaczęły pojawiać się skargi dotyczące zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniach. Po wykonaniu przeglądu termograficznego w pomieszczeniach, określono, że problem związany był z cyrkulacją powietrza, powodując pewne obszary ciepła, podczas gdy inne pozostawały zimne. Na podstawie wykonanych badań problem mógł być rozwiązany.

Innym bardzo oczywistym przykładem użycia kamery termowizyjnej jest ogrzewanie podłogowe. Jeśli w ogrzewaniu podłogowym występuje wyciek, może on być bardzo prosty do zlokalizowania przy zastosowaniu kamery. Pozwala to na dużą oszczędność czasu i wysiłku, ale również pieniędzy.

Ponadto Blomgren wykorzystuje oprogramowanie FLIR QuickReport do analizy obrazów termicznych oraz generowania raportów dla swoich klientów.Hammarstedts jest wiodącą firmą usługową w południowo-wschodniej części Szwecji, dostarczającą innowacyjne rozwiązania w ramach ogrzewania, wentylacji, energooszczędnych procesów automatyzacji. Koledzy Blomgren mogą dostarczać również kompletne rozwiązania dla magazynów chłodniczych i chłodni do supermarketów. Jeśli mają kłopoty z instalacją często proszą go o pomoc. "Za pomocą kamery termowizyjnej FLIR można szybko rozpoznać, czy istnieje problem z izolacją. To jest coś, co można robić przez cały rok, ponieważ zazwyczaj nie ma dużej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem jednostki chłodzącej i temperaturą w pomieszczeniu zewnętrznym jednostki chłodzącej. "

Blomgren jest bardzo zadowolony ze swojej kamery termowizyjnej FLIR. „Używam jej tak często, że rozważam zakup nowej kamery termowizyjnej z FLIR Systems. Być może FLIR serii E lub kamerę termowizyjną serii B, nie jestem jeszcze zdecydowany. Ale na pewno to będzie kamera firmy FLIR. To jest pewne. Żaden inny dostawca nie zapewnia konstrukcji tak przyjaznej dla użytkownika, wydajności i termowizji w bardzo przystępnych cenach, które są oferowane przez firmę FLIR Systems. "


 

www.termowizja.ibros.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

iBros technic

E-mail: info@ibros.pl

WWW: www.termowizja.ibros.pl

Tel: +48 12 376 70 51
Fax: +48 12 376 70 52
Adres:
Wojciecha Weissa 7
31-339 Kraków

Katalog Firm

 • Salus Controls

  SALUS Controls jest częścią Computime Group Limited z siedzibą w Hong-Kongu,…
 • iBros technic

    W branży HVAC działamy już od kilku lat. Zajmujemy się dystry…
  iBros technic
 • Emiter

  Emiter  – dbamy o dostęp do czystej energii i najnowszej technolog…
  Emiter

Produkty
dodaj+ «»

Forum