rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Domowe układy sterowania. Jak oszczędzać dzięki nim energię?

image

Układy sterowania mogą w mniejszym lub większym stopniu kierować w naszym domu różnymi parametrami, od oświetlenia, temperatury czy wilgotności powietrza do systemów alarmowych oraz urządzeń gospodarstwa domowego, a to wszystko przy pomocy kilku przycisków. Jak to wszystko działa?

 

Co steruje?

Układy sterowania są to urządzenia służące do zarządzania inteligentnym domem. Sterowanie może odbywać się automatycznie przy wykorzystaniu czujników i liczników lub programowane ręcznie. Wyróżniamy kilka typów urządzeń sterujących w inteligentnych domach, należą do nich:

 

 • Ekrany dotykowe – umieszczane na ścianie domu stanowią centralny interfejs służący do kontrolowania i programowania.
 • Piloty – działające na podczerwień lub wykorzystujące fale radiowe pozwalają na monitorowanie i zarządzanie z każdego miejsca w domu.
 • Telefony komórkowe – komunikujące się z systemem za pomocą SMS lub poleceń głosowych.
 • Tablety, smartfony i komputery – sterowanie zachodzi poprzez stronę internetową lub specjalne aplikacje.
 •  

Jaki układ wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów programów i urządzeń stanowiących ”mózg” inteligentnego domu. W zależności od naszych potrzeb i zasobności portfela możemy zdecydować się na kompleksowe programy sterujące wszystkimi procesami w jednym urządzeniu albo wybrać tańszą wersję, w której każde urządzenie będzie wymagało innego kontrolera. Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, a trudna w obsłudze aplikacja niekoniecznie musi być lepszym rozwiązaniem niż pilot zapewniający sterowanie podstawowymi parametrami.

 

Z drugiej strony panele dotykowe i piloty mają swoje minusy. Zasadniczym ograniczeniem podczas jest np. konieczność przebywania w domu (lub w bliskiej odległości od domu, w zależności od siły pilota). Panele dotykowe, stanowiące „główne centrum dowodzenia” z reguły montowane są przecież w środku budynku. Na szczęście dostęp do Internetu otwiera możliwość operowania w systemie poprzez interfejs zorganizowany w formie aplikacji webowej. Użytkownicy systemu domowej automatyki mogą zdalne sterować urządzeniami gospodarstwa domowego, temperaturą, oświetleniem, itd. Za pomocą smartfona, czy tabletu (poprzez Wi-Fi lub Bluetooth) skorzystają z funkcji dostępnych w aplikacji.

 

- Jedna z opcji „Podróż” umożliwia np. zamknięcie wszystkich drzwi i okien, zgaszenie świateł, odcięcie dopływu gazu. Automatycznie ustawią się rolety, uaktywni się też system podlewania ogrodowej zieleni (sterowany w zależności od warunków pogodowych). Przed powrotem z wakacji warto włączyć opcję „Goście”, dzięki której domownicy zastaną swoją przestrzeń w komfortowym stanie: ze świeżym powietrzem, przyjemną temperaturą, zaparzoną w ekspresie kawą, włączonym oświetleniem w salonie itd. – opowiada Krzysztof Brzozowski, kierownik projektu „Od konsumenta do producenta – czyli dlaczego warto wdrożyć inteligentne sieci energetyczne w Polsce“ (www.domzenergia.pl).

 

Co z zyskami?

Ideą działania inteligentnych instalacji jest wygoda użytkownika i oszczędność energii. Zamontowanie dodatkowych czujników, liczników i układów sterujących może dodatkowo zwiększać zużycie prądu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaprogramowanie całego systemu, a także przyłączenie do sieci urządzeń generujących energię z odnawialnych źródeł, takich jak kolektory słoneczne do podgrzewania wody baterie słoneczne do wytwarzania własnego prądu, pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia, małe turbiny wiatrowe, kotły na słomę, pelet czy zrębki drewniane, a także małe urządzenia domowe, w których możemy wytwarzać z biomasy jednocześnie prąd i ciepło.

 

- Montaż mikroinstalacji OZE znacząco obniży rachunki za prąd oraz przyczyni się do ochrony środowiska. Dodatkowo zakup takich urządzeń może zostać sfinansowany dzięki nowemu programowi dotacyjnemu „Prosument”, o którym więcej na stronie projektu www.domzenergia.pl – dodaje Krzysztof Brzozowski.

 

Projekt „Od konsumenta do prosumenta – czyli dlaczego warto wdrożyć inteligentne sieci energetyczne w Polsce” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.KONTAKT

Gram w zielone

Katalog Firm

 • Salus Controls

  SALUS Controls jest częścią Computime Group Limited z siedzibą w Hong-Kongu,…
 • iBros technic

    W branży HVAC działamy już od kilku lat. Zajmujemy się dystry…
  iBros technic
 • Emiter

  Emiter  – dbamy o dostęp do czystej energii i najnowszej technolog…
  Emiter

Produkty
dodaj+ «»

Forum