rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Zasilanie awaryjne instalacji. Dobór urządzeń oraz obsługa zasilania

image

W artykule przedstawiamy praktyczne informacje dotyczące doboru parametrów urządzeń, które mają zasilać odbiorniki znajdujące się w budynku. Doradzamy też w zakresie obsługi zasilania awaryjnego oraz jego monitoringu.

Zasilanie awaryjne, zwłaszcza w większych obiektach, jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i ciągłości pracy instalacji

Wyszkolenie obsługi zasilania awaryjnego
Jest to niestety problem lekceważony przez znaczną część użytkowników. Wielu administratorów obiektów rozumuje w ten sposób: skoro zainwestowano w automatykę, komputery, mikroprocesory itp., a przeglądy okresowe są wykonywane przez serwis zgodnie z grafikiem, to po co jeszcze wydatki na wyszkoloną obsługę?

O tym, że rozumowanie to jest błędne, przekonują się przy pierwszej usterce układu zasilania awaryjnego. Drobna usterka unieruchamia cały układ i nie ma zasilania. Może się wtedy okazać, że ratunkiem będzie tylko wyszkolony pracownik, niekoniecznie elektryk – wystarczy, że pracownik ten będzie rozumiał działanie układu i będzie wiedział, że w razie awarii należy przejść na sterowanie ręczne, co przy dobrze zaprojektowanym sterowaniu może się sprowadzić do naciśnięcia dwóch lub trzech przycisków w odpowiedniej kolejności.


Okresowe testowanie zasilania awaryjnego
Układ zasilania awaryjnego jest bardzo skomplikowany i składa się z wielu współpracujących ze sobą urządzeń. Aby mieć pewność, że w krytycznym momencie zadziała, musi on być testowany w sposób określony w dokumentacjach urządzeń. I tu nie ma miejsca na pseudo oszczędności, którymi niektórzy pracownicy chcą wykazać się przed kierownictwem. Jeżeli instrukcja mówi, że agregat ma być uruchamiany co 30 dni i pracować 20 minut pod obciążeniem obiektu, to taki test musi być robiony.

Koszty paliwa zużytego w czasie tych testów to są normalne koszty eksploatacji agregatu. Jeżeli ktoś chce robić na tym oszczędności, to powinien się zastanowić, czy stać go na zasilanie awaryjne.

Autor: Stefan Przeworski
 

O doborze urządzeń zasilania awaryjnego do odbiorników, przyczynach przeciążeń rozruchowych, zdalnym monitoringu i powiadamianiu o awariach można przeczytać w PI 12/2013.