![]() Finansowanie |
![]() Projekty |
![]() Fundamenty |
![]() Stropy |
![]() Ściany |
![]() Przegrody |
![]() Dachy |
![]() Okna |
![]() Drzwi |
![]() Podłogi |
![]() Schody |
![]() Izolacje |
![]() Instalacje |
![]() Wyposażenie |
![]() Bramy |
![]() Ogrodzenia |
![]() Tarasy |
![]() Ogrody |
Instalacje wewnętrzne w budynku
To instalacje wewnętrzne sprawiają, że bliżej nieokreślone pomieszczenia w budynkach zaczynają pełnić odpowiednie funkcje. Najlepiej, aby funkcje te były określone już na etapie projektowania, by potem bez przeszkód i dodatkowych inwestycji, móc podłączyć wszystkie niezbędne nam urządzenia. Warto również pamiętać, że realizacja większości instalacji wymaga, żeby ich projekt, wykonanie i odbiór były przeprowadzane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami branżowymi.
Wyróżniamy następujące rodzaje instalacji wewnętrznych:
- INSTALACJA ELEKTRYCZNA
Na instalację elektryczną składa się wiele urządzeń elektroenergetycznych (takich jak: przewody, wyłączniki nadprądowe i różnicowoprądowe, bezpieczniki, aparatura pomiarowa itp.) przeznaczonych do doprowadzenia energii elektrycznej z sieci do poszczególnych odbiorników (gniazdek wtyczkowych, punktów oświetleniowych lub podłączonych na stałe urządzeń pobierających energię elektryczną). Aby dobrze zaprojektować instalację elektryczną, należy określić zapotrzebowanie na energię, biorąc pod uwagę szacowaną liczbę urządzeń podłączonych do prądu (zarówno tych używanych wewnątrz, jak i zewnętrznych). W lokalach mieszkalnych z tradycyjnymi urządzeniami (oświetlenie, sprzęt RTV i drobny sprzęt AGD) występuje na ogół instalacja jednofazowa, o napięciu znamionowym 220 V. Do podłączenia urządzeń o dużej mocy (np. ogrzewanie elektryczne, kuchenka elektryczna, podgrzewacze wody) konieczna jest instalacja trójfazowa, w której napięcie pomiędzy kolejnymi przewodami fazowymi wynosi 380 V. Instalacja wymaga projektu, wykonania i odbioru przez osobę o specjalnych uprawnieniach (elektroenergetycznych)
W zależności od sposobu montażu przewodów elektrycznych rozróżnia się instalacje:
- podtynkowe – gdzie przewody elektryczne (zwykle o przekroju okrągłym) ukryte są w specjalnych rurkach ochronnych – tzw. peszlach - w ścianach. Montaż takiej instalacji jest dosyć kosztowny z uwagi na konieczność kucia ścian, ale ewentualna naprawa, czy wymiana przewodów nie jest później problematyczna;
- natynkowe – tu przewody prowadzone są w listwach maskujących ułożonych bezpośrednio na ścianach. Jest to najwygodniejszy sposób montażu, a także najłatwiejszy w obsłudze w przypadku konieczności przeprowadzenia ewentualnej naprawy czy wymiany. Metoda najczęściej stosowana w pomieszczeniach biurowych czy przemysłowych, rzadziej w mieszkalnych;
- wtynkowe – w tym przypadku wielożyłowe, najlepiej płaskie, przewody elektryczne układa się na ścianach i maskuje tynkiem. Metoda jest stosunkowo niedroga, problematyczna jest natomiast późniejsza wymiana elektryki w przypadku awarii; podłogowe - tu kable, prowadzone w peszlach, montowane są pod podłogą. Metoda wymaga dużej dokładności i wprawy, ze strony instalatorów. Duży jest też koszt ewentualnej naprawy, czy wymiany przewodów.
- INSTALACJA WODNO-KANALIZACYJNA
- INSTALACJA GRZEWCZA
- INSTALACJA GAZOWA
- gazem ziemnym – tu niezbędny jest dostęp do sieci gazowej;
- gazem płynnym (propan butan) – tu konieczne jest wykorzystanie zewnętrznego zbiornika na gaz.
Instalacja gazowa składa się z przyłącza do gazociągu, kurka głównego, dopływu rozdzielczego, szafki z gazomierzem, pionu oraz przewodów użytkowych skierowanych do urządzeń gazowych. W skład instalacji gazowej wchodzą również takie elementy jak: rury, złączki, obejmy, armatura czerpalna, armatura regulacyjna, akcesoria ochronne i uszczelniające, a także reduktory ciśnienia. Przewody w instalacji gazowej powinny być układane na wierzchu ścian i mocowane obejmami. Przewodów nie powinno się przeprowadzać przez pomieszczenia mieszkalne. Co więcej, w przypadku instalacji na gaz płynny, nie można przeprowadzać przewodów przez pomieszczenia znajdujące się poniżej poziomu terenu.
- INSTALACJE TELETECHNICZNE
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie, redakcja: A.K.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.
KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe
Katalog Firm
-
Krop System
Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia… -
Corab
Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr… -
Dorken Delta Folie Sp. z o.o.
Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
Polecamy
Pasywna Rewolucja: Jak nowoczesne budownictwo zmienia nasze
Stoi przed nami wielka rewolucja. Nieme protesty betonowych gigantów, które odWymiana okien w domu pasywnym
Jakie powinny być okna do domu pasywnego ? Montaż okna pasywnegoWszystko, co powinieneś wiedzieć o termomodernizacji
Termomodernizacja budynku zabezpieczy go przed utratą ciepła.
Copyright © 2005-2023 pasywny-budynek.pl
projekt strony www i CMS: Go3.pl © 2011