rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Instalacja odgromowa - przepisy i koszty – poradnik

image

Bez ochrony odgromowej nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu obiektu budowlanego, a instalacja odgromowa to inwestycja w dużym stopniu określona prawnie. Z tego powodu inwestor powinien w pierwszej kolejności odwołać się do norm techniczno-prawnych montażu, a następnie do cennika wykwalifikowanych wykonawców.

Co to jest instalacja odgromowa i do czego się przydaje?


To instalacja umożliwiająca ochronę nieruchomości przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Realnie zabezpieczenie zabezpiecza obiekt przed wystąpieniem poważnego pożaru, a nawet zniszczenia mechanicznego, niezwykle trudnego w remoncie. Najczęściej piorunochron to zagadnienie decydujące już na etapie projektowania domu jednorodzinnego. Z czego składa się koszt wykonania instalacji odgromowej? To zależy od wyboru tradycyjnej, czy bardziej zaawansowanej metody zabezpieczenia nieruchomości. W przypadku tradycyjnego systemu wystarczy zakup przewodów odprowadzających i uziemiających, a także elementów wykonanych ze stali ocynkowanej odpowiedzialnych za przyjmowanie uderzeń piorunów. Dopełnienie systemu stanowią uziomy, czyli zbrojenia umieszczane w gruncie, wokół nieruchomości.


Właściwości instalacji odgromowej a przepisy i normy


Jeżeli chodzi o polskie normy instalacja odgromowa to obowiązkowy dodatek w niektórych domach jednorodzinnych i wymaga wykonania specjalistycznej analizy środowiskowo-technicznej. Z drugiej strony większość opracowań branżowych rekomenduje wprowadzenie zabezpieczenia przeciwko zmiennym warunkom atmosferycznym niezależnie od tego, co mówią aktualne normy prawne. Piorunochron odbierając uderzenia zapewnia nawet stabilne funkcjonowanie urządzeniom elektrycznym. Przed podjęciem decyzji warto sięgnąć po statystyki dotyczące zagrożenia piorunowego na danym obszarze. W regionach o mniejszym nasileniu zagrożenia piorunowego można liczyć na drastyczne zmniejszenie kosztów instalacji. To zatem dobra wiadomość dla osób poszukujących metod na obniżenie cennika budowy.
 

Dlaczego instalacja odgromowa to inwestycja godna uwagi?

 
  • realna ochrona nieruchomości, dobytku, domowników,
  • wiele materiałów do wyboru,
  • koszty uzależnione częściowo od wskaźnika zagrożenia piorunowego,
  • niewielki wpływ na styl aranżacji nieruchomości,
  • częściowy obowiązek prawny, wymaga dodatkowych analiz.

 


Czy występują różnice w schemacie instalacji odgromowej i jakie materiały warto przetestować?


A jaki instalacja odgromowa schemat zakłada? System różni się w zależności od elementów konstrukcyjnych budynków. Inaczej do ochrony podchodzi się w budynkach przemysłowych, magazynach, blokach, a jeszcze inaczej w domach jednorodzinnych o specyficznym kształcie. Najczęściej nowoczesne piorunochrony składają się z powiązanych elementów wykonanych ze stali ocynkowanej, albo tworzyw sztucznych w celu ograniczenia kosztów.


Opracowanie redakcja : (D.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź