rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Hałas – jak wpływa na człowieka i jak z nim walczyć?

image

Otacza nas praktycznie w każdej sferze życia – w aucie, komunikacji miejskiej, szkole, pracy, a często nawet i w domu – hałas. Jak zapewnić sobie komfort akustyczny? Firma KRISPOL na podstawie raportu „Polska w decybelach”* przygotowanego przez stowarzyszenie Komfort Ciszy i markę Saint-Gobain – wyjaśnia.Czym jest hałas i jak na nas wpływa?
Najogólniej ujmując pojęcie hałasu, jest nim każdy dźwięk, który słuchacz w danej sytuacji odbiera jako niepożądany. Kwalifikacja jest uzależniona od wielu wypadkowych – od nastawienia psychicznego w stosunku do źródła tego dźwięku, rodzaju wykonywanej pracy, pory, a nawet sposobu, w jaki wypoczywamy, często istotne jest dla nas również, jak długo ten uporczywy dźwięk dociera do naszych uszu. Do mierzenia poziomu dźwięku używa się skali logarytmicznej – wyrażonej w decybelach (dB) – i ocenia w skali od 1 do 134 dB. Z czego najmniejsza różnica uchwytna dla ludzkiego ucha 1 dB.Hałas jak z nim walczyć?
Walkę z hałasem powinniśmy zacząć od analizy dźwięków, które nas otaczają każdego dnia. Czy jesteś narażony/a na hałas w środowisku pracy? Słyszysz hałas z ulicy w mieszkaniu? A może w codziennej komunikacji Twoje uszy razi hałas w mieście? Hałas z autostrady? Kiedy zastanowimy się nad przyczynami, łatwiej będzie wyeliminować te źródła w przyszłości. Szukasz skutecznego wyciszacza hałasu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, znacznie efektywniejszych niż płyty wyciszające hałas, o których w pierwszej kolejności myślimy:

 
 • Miejsca odpoczynku – jeśli czujesz, że hałas drażni, wywołuje ból głowy – poszukaj miejsc, w których poziom decybeli będzie niski – przeprowadzone badania wykazały, że najcichszym miejscem w Polsce jest Wyspa Sobieszewska w Gdańsku, równie cicho będzie w lesie, a nawet w parku miejskim.
 • Ciche osiedla mieszkaniowe i odpowiednia lokalizacja – jesteś w bardzo komfortowej sytuacji, jeśli dopiero stoisz przed wyborem mieszkania czy domu, zwróć uwagę na lokalizację i oceń, czy jest cicha, czy wręcz przeciwnie. W przypadku już istniejących nieruchomości, bardzo pomocne są mapy akustyczne, dostępne dla miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. są na nich zaznaczone na nich rejony, w których dźwięki są wyższe niż 55 dB.
 • Rozmieszczenie pomieszczeń – na etapie planowania domu pamiętajmy o rozmieszczeniu sypialni czy pokojów dzieci, tak, aby okna wychodziły na cichą stronę, wówczas nasz wypoczynek będzie efektywniejszy.
 • Wymień szyby – rada dla osób, które mieszkają już w domu czy mieszkaniu, ale są narażone na hałasy, np. mieszkańcy aglomeracji. W takiej sytuacji, dla komfortu akustycznego można zdecydować się na wymianę pakietów szybowego w oknach. Firma KRISPOL oferuje swoim klientom innowacyjne szyby Eclaz, które pozwolą nie tylko na uzyskanie komfortu akustycznego, ale dodatkowo uzyskanie aż 11% więcej ciepła pochodzącego z energii słonecznej i 5% więcej światła dziennego w pomieszczeniach, co również wpłynie na samopoczucie.
 • Wybieraj mądrze – na etapie budowy domu warto pomyśleć o energooszczędnym, szczelnym komplecie stolarki – bramy, okna, osłony czy drzwi od marki KRISPOL zapewnią przyszłym mieszkańcom komfort akustyczny „na zawołanie”. Imprezujący sąsiedzi? Gromada dzieci bawiących się nieopodal Twojej działki? A może ujadający pies? Wystarczy, że zamkniesz okno.
Pomiar natężenia hałasu - sprawdź naszą ściągę
Zastanawiasz się, gdzie jesteś narażony na hałas najbardziej? Przygotowaliśmy infografikę, która Ci pomoże. Wydrukuj i zachowaj. 
Rysunek 1 Źródło: Raport o stanie akustycznym największych aglomeracji w Polsce "Polska w decybelach", Autorzy: stowarzyszenie Komfort Ciszy, Saint-Gobain

*Źródło informacji: Raport o stanie akustycznym największych aglomeracji w Polsce "Polska w decybelach", Autorzy: stowarzyszenie Komfort Ciszy, Saint-Gobain


 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Krispol

E-mail: biuro@krispol.pl

WWW: www.krispol.pl

Tel: +48 61 662 41 00
Fax: +48 61 436 76 48
Adres:
Michała Strzykały 4
62-300 Września

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Polecamy
dodaj+ «»