rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dlaczego należy pamiętać o wentylacji dachu?

image


Każdy dach składa się z co najmniej kilku warstw. Są one niezbędne, by spełniał swoją funkcję, czyli chronił przed utratą ciepła i dostępem wilgoci z zewnątrz. Należy przy tym zapewnić prawidłową wentylację dachu. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ brak przepływu powietrza pomiędzy warstwami może grozić zagrzybieniem drewna i doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby dachowej.

 

Ile warstw ma dach?


Konstrukcja dachu najczęściej przewiduje zastosowanie następujących warstw:
  • folia paroszczelna,
  • ruszt montażowy z ewentualnym wypełnieniem dodatkową warstwą wstępnego krycia,
  • izolacja cieplna z wełny szklanej ułożona pomiędzy krokwiami,
  • paroprzepuszczalna folia dachowa (FWK),
  • kontrłaty (jej wysokość to zwykle 2,5 -3 cm)
  • łaty montażowe pod pokrycie dachowe z blachodachówki, dachówki ceramicznej, cementowej lub bitumicznych płyt falistych,
  • pokrycie dachowe.

Dokładny rodzaj warstw i ich liczba jest zależna od kąta nachylenia dachu.


Czemu służy wentylacja dachu?
Właściwa wentylacja wymusza prawidłową cyrkulację powietrza. Jej działanie powoduje jego przepływ między poszczególnymi warstwami konstrukcji dachu. Ruch ten może się odbywać przez większe przestrzenie lub wąskie otwory wentylacyjne. Swobodny przepływ powietrza jest niezbędny, by para wodna mogła wydostawać się z budynku. Nadmiar wilgoci może powodować zagrzybienie konstrukcji i jej stopniową degradację. Brak zastosowania przestrzeni wentylacyjnych powoduje bezruch powietrza i sprawia, że wentylacja połaci jest nieefektywna.


Źródła zawilgocenia dachu
Są one związane przede wszystkim z zastosowanym pokryciem dachowym. W przypadku blach dachowych powodem gromadzenia się wilgoci może być wadliwie zaciśnięty zamek lub przytrzaśnięty rąbek. Na dachu krytym dachówkami problemy mają często związek z nieprawidłową instalacją różnych urządzeń, np. anten czy klimatyzatorów. Przyczyną może być też nie w pełni właściwe funkcjonowanie membrany paroprzepuszczalnej, a także niewystarczająca cyrkulacja powietrza w budynku. W grę może wchodzić zarówno nieprawidłowe wentylowanie całego poddasza, jak i niezadbanie o szczelinę wentylacyjną między pokryciem dachowym a warstwą termoizolacji.


Jak zapewnić dobrą wentylację dachu
Prawidłowa wentylacja wpływa na ogólny stan dachu, dlatego zdecydowanie należy o nią zadbać. Trzeba zapewnić odpowiedni montaż szczeliny wentylacyjnej, a także dopasować wysokość kontrłaty. Powinna być ona być większa od wysokości wlotu do szczeliny o około 100% (przy nachyleniu dachu większym niż 20º). Wentylacja dachu zależy także od kąta spadku połaci dachowej. Powinien zostać on tak dobrany, by woda mogła swobodnie z niego spływać. Oprócz tego, aby zadbać o konstrukcję dachu, stosuje się różnego typu akcesoria dachowe, na przykład dachówki wentylacyjne.


Akcesoria dachowe używane do zapewnienia wentylacji dachu

Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, stosuje się:
  • dachówki wentylacyjne,
  • kominki odpowietrzające,
  • okapy wentylacyjne.

Umożliwiają one wpuszczenie powietrza do wnętrza konstrukcji oraz sprawiają, że wilgotne powietrze może swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Szczególnie polecane jest stosowanie dachówek wentylacyjnych. Przy długich krokwiach (powyżej 7 m) i zastosowaniu standardowej kontrłaty o wysokości 2,5 cm, należy zamontować je w trzecim rzędzie od kalenicy. Trzeba również zachować ich odpowiednią odległość od siebie, zwykle jest to 1 m.


Wentylacja dachu – przestrzenie wentylacyjne
Przepływ powietrza przez przestrzenie wentylacyjne odbywa się dzięki dwóm naturalnym zjawiskom: działaniu wiatru oraz istnieniu ciągu termicznego. Ciąg termiczny jest wywołany różnicą gęstości wynikającą z różnicy temperatury. Ciepłe i lżejsze powietrze jest wypychane przez cięższe — zimne. Im omawiana różnica jest większa, tym ciąg i prędkość powietrza są bardziej intensywne. Ciąg działa tym lepiej, im wyższy jest kąt nachylenia połaci. Dlatego w konstrukcjach płaskich często występuje niewłaściwa wentylacja dachu. W ich przypadku czynnikiem wymuszającym cyrkulację powietrza jest wyłącznie wiatr.


Wentylacja dachu – co jeszcze jest potrzebne do zapewnienia wentylacji połaci dachowej
Aby wentylacja dachu działała prawidłowo, należy zadbać również o otwory wlotowe pod okapem, które umożliwiają wpust powietrza, oraz otwory wylotowe w połaci, kalenicy lub ścianach szczytowych.Powinny być one osłonięte siatkami metalowymi, które nie dopuszczą do dostawania się do wnętrza ptaków i owadów. Przekrój otworów wentylacyjnych powinien wynosić minimum 1/300 – 1/200 wentylowanej powierzchni dachu.


Podsumowanie – wentylacja podpokryciowa jest niezbędna
Dobrze wykonany dach to nie tylko pokrycie wysokiej jakości. Aby zapewnić trwałość konstrukcji i uniknąć takich problemów, jak zawilgocenie krokwi czy rozwój grzybów, należy zadbać także o obecność elementów wentylacyjnych. Jeśli szukasz takich akcesoriów i zależy Ci na ich najwyżej jakości, przejrzyj ofertę Florian Centrum. To miejsce, w którym znajdziesz wszystko to, co jest niezbędne do stworzenia funkcjonalnego, odpowiednio wentylowanego dachu. Oferujemy szeroki wybór produktów, które dopasujesz do swoich potrzeb.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Florian Centrum

E-mail: florian@floriancentrum.com.pl

WWW: www.floriancentrum.com.pl

Tel: +48 24 355 14 65
Fax: +48 24 355 14 66
Adres:
Metalowa 11 A
99-300 Kutno