![]() Finansowanie |
![]() Projekty |
![]() Fundamenty |
![]() Stropy |
![]() Ściany |
![]() Przegrody |
![]() Dachy |
![]() Okna |
![]() Drzwi |
![]() Podłogi |
![]() Schody |
![]() Izolacje |
![]() Instalacje |
![]() Wyposażenie |
![]() Bramy |
![]() Ogrodzenia |
![]() Tarasy |
![]() Ogrody |
Czym jest świadectwo energetyczne i czym jest certyfikat energetyczny budynku ?
Niezbędnym elementem dokumentacji technicznej, który wydawany jest wówczas, gdy budynek lub jego część trafia do użytkowania jest certyfikat energetyczny. Czytając ten dokument, można szybko dowiedzieć się, jakimi parametrami energetycznymi charakteryzuje się budynek. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla tych osób, które mają w planie zakup mieszkania czy to własnościowego czy ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, bądź domu. Bazując na certyfikacie, można bowiem ocenić, z jak dużymi kosztami utrzymania danej nieruchomości musi liczyć się właściciel budynku. Dokument zawiera ocenę energetyczną budynku.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku – co zawiera?
Świadectwo energetyczne budynku to dokument, efektywności energetycznej, zwany inaczej audytem energetycznym, który jasno wskazuje, jaka ilość energii jest potrzebna do tego, aby użytkować budynek w sposób standardowy.Zawiera informacji wskazujące na to, ile energii zużyjemy do:
- ogrzewania budynku
- uzyskania i przygotowania ciepłej wody użytkowej
- korzystania z oświetlenia.
Każde świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera dwa parametry:
- EP;
- EK.
Ten pierwszy odnosi się do nieodnawialnej energii pierwotnej, drugi wskazuje na energię końcową. Do tego dochodzą informacje dotyczące identyfikacji budynku, zaleceń w zakresie prac budowlano-instalacyjnych, których przeprowadzenie pozwoli na poprawę certyfikacji energetycznej. Warto pamiętać, że to, jak dokument ten ma wygląda i co zawiera świadectwo jasno regulują obowiązujące aktualnie przepisy prawa, dotyczące zapotrzebowania na energię. Nie ma w tym względzie dowolności.
Certyfikat energetyczny – po co jest wykonywany?
Jest to dokument, który dostarcza szeregu istotnych informacji na temat budynku. Sięgają po niego potencjalny nabywcy, a także właściciele. Wskazuje, jakie rozwiązania technologiczne, instalacyjne i konstrukcyjne zastosowano. Wskazuje na udogodnienia, które znajdują się w nieruchomości, jednocześnie podkreślając wysokość ewentualnych kosztów związanych z jej użytkowaniem. Świadectwo charakterystyki energetycznej wykorzystuje się do promowania tych nieruchomości, w przypadku których poziom zużycia energii jest naprawdę niewielki. Trudno dzisiaj bez nich wyobrazić sobie domy pasywne lub energooszczędne oraz te, które określane są mianem niskoenergetycznych.Przy budowie tego typu domów, konieczne jest uzyskanie certyfikatu energetycznego efektywności energetycznej budynku.
Czy certyfikat energetyczny jest obowiązkowy?
Wydanie tego dokumentu poprzedza zawsze audyt energetyczny, który przeprowadza fachowiec, który ma odpowiednie uprawnienia budowlane, a także uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych i może sporządzić świadectwo. Warto pamiętać, że obecnie taki dokument musi znaleźć się w dokumentacji technicznej budynku. Trzeba go posiadać, kończąc budowę budynku lub części budynku. Jeśli decydujemy się na przeprowadzenie dużego remontu, niezbędne jest sporządzenie aktualizacji lub otrzymanie nowego świadectwa. Może bowiem okazać się, że projekt budynku lub przeprowadzone prace wynikające z eksploatacji budynku, wywarły istotny wpływ na wydajność energetyczną nieruchomości. Ustawa o charakterystyce energetycznej mówi, że jeśli dom powstał po 1 stycznia 2009 roku lub później i nie posiada on certyfikatu energetycznego, nie będzie można w nim zamieszkać. Decydując się na złamanie tego prawa, należy liczyć się z karą wynoszącą dziesięć tysięcy złotych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pytanie ile kosztuje audyt energetyczny jest jednym z zadawanych dzisiaj naprawdę często przez osoby decydujące się na budowę budynku lub lokalu mieszkalnego. Warto jednak pamiętać, że prawo budowlane mówi, jeśli dany budynek powstaje wyłącznie na użytek własny, to od 2005 roku posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej nie jest konieczne. Jest do dużym plusem przy sprzedaży budynku.
Opracowanie redakcja : (D..L)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl
KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe
-
Stylowa ochrona przeciwsłoneczna – zewnętrzne rolety okienne Schüco AB ZDS
Podczas letnich upałów duże powierzchnie przeszkleń powodują szybkie przegrzewanie się pomieszczeń, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich osłon przeciwsłonecznych.
- Okna do domu pasywnego
- Dlaczego panel dachowy NA RĄBEK warto polecić inwestorowi?
- Wieniec budowlany - jak wykonać wieniec stropu?
- Cicho sza dzięki ISOVER Twist
-
Swatt: Czy kolektory słoneczne są opłacalne?
Kolektory słoneczne są jednym z najtańszych źródeł ciepła wykorzystujących energię odnawialną, ale to nie jedyna ich zaleta.
- Jak zadbać o wilgotność powietrza w domu?
- SOLARITY: Co wiemy o optymalizatorach mocy SolarEdge?
- Jaki nawilżacz do domu i mieszkania będzie najlepszy?
- Nawilżacz ultradźwiękowy - przegląd urządzeń
-
Jak urządzić letnią strefę wypoczynku w ogrodzie?
W czasie pandemii doceniliśmy możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni. Na popularności zyskały więc domy z ogrodem, a także ogródki działkowe. Ten trend się utrzymuje, co sprawia, że własny kawałek zielonej...
- Kobiece spojrzenie na projektowanie łazienki
- Adams: Moskitiery to funkcjonalne i estetyczne osłony okien i drzwi
- Budujemy przydomową wiatę
- Adams: Jakie osłony przeciwsłoneczne do domu?
Katalog Firm
-
Krop System
Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia… -
Corab
Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr… -
OknoPlus
Tam, gdzie praca łączy się z pasją, rodzi się jakość. Dlatego dziś, OknoPlus…
Ogłoszenia
Praca w Synteza Oze
Tematyka branży OZE nie jest Ci obca i chcesz się w niej rozwijać? ToSynteza Oze: Partner - zaproszenie do współpracy
Nowe możliwości dla właścicieli przedsiębiorstwVikking zatrudni Regionalnego Managera Sprzedaży
P.W. VIKKING KTS - producent innowacyjnej stolarki otworowej z 30-letnim
Filmy
Kabaret AniMruMru – Rolnik (Synteza OZE)
Fotowoltaika dla rolnika!Kabaret AniMruMru - W garderobie (Synteza OZE)
Ciągle masz wątpliwości, zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca?Kabaret AniMruMru - Przedsiębiorca (Synteza OZE)
Fotowoltaika w Twojej firmie to rozwiązanie przyjazne naturze!
Copyright © 2005-2022 pasywny-budynek.pl
projekt strony www i CMS: Go3.pl © 2011