rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Arbet: Shigeru Ban zaprojektował uniwersalny dom, a ARBET dostarcza tam styropian

image

Shigeru Ban, światowej sławy japoński architekt, laureat Nagrody Pritzkera wdrożył właśnie nowy projekt architektoniczny dla ofiar katastrof i wojen. Prototyp projektu powstaje we Wrocławiu, a zbudowany jest z Prawdziwego Styropianu ARBETu.Studenci Politechniki Wrocławskiej podjęli się realizacji prototypu projektu domu dla ofiar katastrof i wojen. Lekki, przenośny dom, powstaje w kilka dni. Jest ciepły, wygodny i daje schronienie tym, którzy nagle utracili dach nad głową. Co wiemy więcej o tym projekcie?


Shigeru Ban i jego projekt
Japończyk Shigeru Ban ukończył Southern California Institute of Architecture oraz Cooper Union School of Architecture. Dał się poznać jako architekt wykonujący projekty z materiałów tak niebanalnych jak papier, karton i tektura. Jego projekty są niezwykłe, bo przeznaczone dla tych, którzy pozostali nie tylko bez dachu nad głową, ale i swojego miejsca na ziemi. Jego budowle dają schronienie osobom  poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen. W 2014 roku uhonorowano go Nagrodą Pritzkera, prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury. Shigeru Ban opracował dobrze już na świecie znany system papierowych przegród, z których korzystały ofiary trzęsień Ziemi w Japonii i na Haitti. Architekt jest też znany w Polsce. Stało się tak, bo niedawno zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy. W ten sposób w zbiorowych salach noclegowych w Chełmie i we Wrocławiu, powstały namiastki indywidualnych pomieszczeń. Uchodźcy prócz miejsca do spania zyskali nieco prywatności. Projekt ten powstawał z udziałem studentów z Politechniki Wrocławskiej i Lubelskiej oraz wolontariuszy. Dziś, tj. 27 września światowej sławy architekt właśnie we Wrocławiu wygłosi wykład w ramach ISN, ale także spotka się z autorami projektów jednostki pomocowej przeznaczonej dla osób pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie. Inicjatywa, w którą zaangażowali się studenci z Wrocławia, pozwoli wdrożyć produkcję domów dla wysiedlonych Ukraińców.


Dom ze styropianu
Prototyp projektu Japończyka powstaje w ośrodku Czasoprzestrzeń, zorganizowanym przez studentów w starej wrocławskiej zajezdni. Projekt przewiduje budowę niewielkiego obiektu, umożliwiającego funkcjonowanie w nim jak w normalnym domu. Dom powstaje ze styropianu. Najpierw impregnuje się płyty , a potem układa według projektu. Dom jest prosty, wygodny i co najważniejsze – lekki. To ważne, ponieważ w założeniu domu te mogą być używane wielokrotnie i powinny dawać się swobodnie przewozić w różne miejsca – tak jak dyktuje to potrzeba chwili. Płyty styropianowe dostarczyła do Wrocławia Fabryka Styropianu ARBET, zakład produkcyjny w Gostyniu. Kierownik biura handlowego, Paweł Piotrowski, podkreśla, jak ważne jest angażowanie się w społecznie istotne projekty.


arbetKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Arbet

E-mail: sekretariat@arbet.pl

WWW: www.arbet.pl

Tel: +48 94 342 20 76
Fax: +48 94 342 23 90
Adres:
Bohaterów Warszawy 32
75-211 Koszalin

Zimowa promocja OknoPlus pełna rabatów oraz innowacyjnych NOWOŚCI
Emiter: Szkolenie Smart Home GRENTON

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Polecamy
dodaj+ «»